Czesław Guzek
GUZEK Czesław (22 marca 1920 Łaźniki koło Łowicza – 14 września 1999 Nowe Zduny koło Łowicza),
aktor.
Pochodził z rodziny rolników; był synem Franciszka Guzka i Franciszki z Golusów. W 1947 ukończył 3-Ietni kurs na Wydziale Aktorskim warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej z siedzibą w Łodzi; na scenie Teatru Wojska Polskiego wystąpił jako Grudzień (Dwanaście miesięcy).
W sezonach 1947/48 i 1948/49 grał w Teatrze Kameralnym Domu Żołnierza, m.in. Grzelę (Szkoła żon), Jana d’Arc, Aktora i Kata (Joanna z Lotaryngii), Jaquiera (Nieboszczyk pan Pic), Mr Hattona (Wyspa pokoju), Cliffa Saundersa (Gwiazda Steyensona). Jego występ w Szkole żon odnotowała w Dziennikach Maria Dąbrowska:
Grał w tej sztuce Czesław Guzek, który już wyrobił się na dobrego aktora i nic nie fałszuje. Przyjemnie było widzieć tego chłopaka wprost z małorolnej chałupy na scenie w tak pięknych dekoracjach i z tak pięknym wierszem Boya-Moliera w ustach.
Po przeniesieniu teatru do Warszawy i zmianie nazwy na Teatr Współczesny, występował w nim do 1952, np. jako Ksiądz (Wieczór Trzech Króli), Szlachcic (Droga do Czarnolasu). W 1949–51 grał w Teatrze Nowym w Łodzi, m.in. Tulacha (Brygada szlifierza Karhana), Mielczarka (Zwycięstwo Janusza Warmińskiego). W 1953, z powodu choroby, zrezygnował z pracy w teatrze.
Bibliografia
M. Dąbrowska: Dzienniki t. 1, Warszawa 1988; Mrozińska: Szkoła; Mrozińska: Trzy sezony; T. Nowy w Łodzi; T. Współczesny w Warszawie (il.); Akt zgonu, Arch. parafii Świętego Jakuba Apostoła w Zdunach; Akta (fot.), ZASP.
Ikonografia
Fot. – IS PAN, ITWarszawa.
Źródło: Słownik biograficzny teatru polskiego 1910–2000, t. III, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2017.
Zachowano konwencję bibliograficzną i część skrótów używanych w źródłowej publikacji.