Artykuły

Debiutowali tam kiedyś Holland i Zanussi. Teraz produkcje Gdyńskiej Szkoły Filmowej powalczą na festiwalu „Młodzi i film”

Produkcje Gdyńskiej Szkoły Filmowej: „Lato 43” oraz „Prawdziwe uczucia”, rywalizować będą na koszalińskim festiwalu „Młodzi i film”. O nagrodę zawalczy także krótki metraż Urszuli Morgi – absolwentki gdyńskiej filmówki. W ramach festiwalu organizowane są konkursy pełnometrażowych oraz krótkometrażowych debiutów filmowych, jego 39. edycja odbędzie się we wrześniu.

Festiwal „Młodzi i film” w Koszalinie już we wrześniu!

Na koszalińskim festiwalu debiutowały pokolenia polskich twórców. Taka jest właśnie formuła tego wydarzenia – można tam zobaczyć tylko debiuty. Tegoroczna 39. edycja rozpocznie się 1 września i potrwa pięć dni. Na festiwal składają się dwa konkursy, w których twórcy mogą zaprezentować się szerszej publiczności. To:

- konkurs pełnometrażowych debiutów fabularnych,

- konkurs krótkometrażowych debiutów filmowych.

W programie znajdują się też pokazy pozakonkursowe. Podzielono je na kilka sekcji tematycznych:

- debiut zagraniczny,

- na dłuższą metę,

- debiut dokumentalny,

- retrospektywy.

W ramach wydarzenia odbywają się również spotkania z ekipami filmowymi, branżowe meetingi, koncerty oraz pokazy filmów jurorów.

Festiwal „Młodzi i film” w Koszalinie. Filmy z Gdyńskiej Szkoły Filmowej powalczą o zwycięstwo

W konkursie krótkometrażowych debiutów filmowych zostanie zaprezentowanych 71 filmów: 37 fabuł, 19 filmów dokumentalnych oraz 15 animacji. Wśród nich znalazły się dwie produkcje Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Pierwsza z nich to „Lato 43” w reżyserii Anety Bussold. Akcja rozgrywa się w lecie 1943 roku na polskiej wsi. Ciężarna Zosia razem z matką ukrywają Żydówkę, przyjaciółkę Zofii. Problemy zaczynają się wraz z nadejściem na świat dziecka bohaterki. Sytuacja się komplikuje, a widzowie dowiadują się, czy przyjaźń i człowieczeństwo uda się ocalić w sytuacji zagrożenia życia.

Kolejna zakwalifikowana do konkursu gdyńska propozycja to film „Prawdziwe uczucia” w reżyserii Jana Kuźnika. To produkcja o tajemnicach skrywanych od lat oraz o prawdziwych uczuciach, które wychodzą na jaw, kiedy młoda, zakochana w sobie para odwiedza rodziców dziewczyny.

Oba powyższe tytuły powalczą o nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego debiutu. Podobnie jak Urszula Morga – absolwentka Gdyńskiej Szkoły Filmowej i jej „Hern”. To film aktorsko-animowany współfinansowany przez Gdyński Fundusz Filmowy. Współczesna opowieść o relacji człowieka z naturą. Porzucony na skraju lasu pies dostaje szansę zemsty, a jego właściciele muszą skonfrontować się z duchem lasu.

Do sekcji pełnometrażowych debiutów fabularnych wybrano 10 polskich produkcji, m.in.: „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka, i „Wszystko dla mojej matki” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji