Chcą kierować naszą sceną
Dziewięciu kandydatów z całej Polski ubiega się o stanowisko dyrektora bydgoskiego Teatru Polskiego. Jest wśród nich Paweł Łysak, który już raz wygrał, ale konkurs z jego udziałem unieważnił Minister Kultury.
Wczoraj [12 września] w ratuszu publicznie otwarto koperty ze zgłoszeniami kandydatów na dyrektora TP. O stanowisko ubiegają się zarówno nazwiska znane w Polsce, jak i mniej znani kandydaci, którzy już kiedyś byli związani z bydgoską sceną, a wreszcie osoby, o których mało kto słyszał.
Oto krótkie sylwetki wszystkich kandydatów:
Wojciech Kajak
Absolwent polonistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracował już w bydgoskim Teatrze Polskim - pełnił funkcję szefa działu marketingu, pracował także jako kierownik biura organizacyjnego Festiwalu Prapremier. Po Bydgoszczy był również szefem promocji w gdańskim Teatrze Wybrzeże.
Zbigniew Kulwicki
Skończył gdańską Akademię Muzyczną w zakresie śpiewu solowego. Może także pochwalić się studiami podyplomowymi: reżyseria teatralna dzieci i młodzieży na PWST Kraków oraz zarządzanie placówkami oświaty i kultury na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obecnie pracuje jako starszy specjalista w zakresie działalności teatralnej w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.
Paweł Łysak
Jest absolwentem filozofii i socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz wydziału reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W 1998 roku został wiceprezesem Towarzystwa Teatralnego propagującego teatr społecznie zaangażowany i najnowszą zachodnią dramaturgię. Założony przez Pawła Wodzińskiego i Łysaka impresaryjny teatr współczesnego dramatu wprowadził na polskie sceny głośnych autorów angielskich i niemieckich z kręgu tzw. nowych brutalistów. W 2000 roku został zastępcą dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu.
Zbigniew Najmoła
Absolwent filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i wydziału reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Ma na swoim koncie ponad 30 spektakli zrealizowanych w kraju i za granicą. Był dyrektorem artystycznym Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
Mariusz Orski
Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, wydziały: reżyserii dramatu i wiedzy o teatrze. Jest nie tylko reżyserem teatralnym, pracującym w wielu teatrach w całej Polsce, ale także aktorem filmowym. Grał m.in. w filmach "Patrzę na ciebie Marysiu" i "Zmruż oczy".
Tomasz Piasecki
Jest absolwentem wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Występował na scenach teatrów: im. Solskiego w Tarnowie, STU, KTO, Satyry oraz Bagatela w Krakowie. Brał udział w wielu zagranicznych festiwalach, m.in. we Francji, Niemczech, Belgii. Jest także reżyserem oraz współzałożycielem Stowarzyszenia Dialog.
Michał Ratyński
Absolwent wydziału ekonomiczno-społecznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Ukończył także Wyższe Studium Zawodowe Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. W 2005 roku otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię i najlepszą inscenizację sztuki antycznej - za przedstawienie "Lizystrata" Arystofanesa w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach na VII Festiwalu Sztuki Antycznej w Kerczu na Krymie. Ratyński ma także doświadczenie filmowe.
Andrzej Walden
Jest absolwentem wydziału aktorskiego PWSFTviT w Łodzi i wydziału reżyserskiego PWST w Warszawie. Walden kierował już bydgoską sceną. Był dyrektorem Teatru Polskiego w latach 1998-2000. Dał się też poznać jako aktor, jest synem aktora i reżysera teatralnego Jerzego Waldena.
Hanna Wittstock
Ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie na wydziale wiedzy o teatrze. Należy do Stowarzyszenia Muzyka i Scena, jest pomysłodawcą Toruńskiej Letniej Sceny Teatralnej. Przez pięć lat pracowała w toruńskim Domu Muz. Tam zainicjowała przegląd Teatrów Ogródkowych Międzymurze.