Artykuły

Sofokoles kontra Szekspir

Premiera Antygony Sofoklesa rozpocznie w piątek 1 czerwca drugą odsłonę przeglądu SzekspirOFF. Przeglądu, w ramach którego dzieł wielkiego Anglika nie zobaczymy. Co nie znaczy, że nie będzie interesująco.

SzekspirOFF narodził się w zeszłym roku — taką nazwę nosił blok prezentacji niezależnych na XV Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim. — Teraz stawiamy na produkcje niezależne, które nie będą miały wiele wspólnego z Williamem Szekspirem — mówi Alicja Mańkowska, koordynatorka festiwalu. — Nie ograniczamy się zresztą tylko do przedstawień; SzekspirOFF ma być szeroką prezentacją sztuki alternatywnej.

Festiwal został rozpisany na cztery dni czerwca: 1, 8, 21 i 29. Wszystkie wydarzenia zorganizowane zostaną na gdańskim Dolnym Mieście, w Królewskiej Fabryce Karabinów. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Przegląd otworzy premiera Antygony Sofoklesa. Antyczną tragedię o wyborze pomiędzy prawem władcy a prawem bogów wyreżyseruje Karol Prochacki, absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, przed laty współpracujący jako aktor, reżyser i scenograf z gdańskim młodzieżowym Teatrem Wybrzeżak. — Postanowiliśmy nie sugerować się żadnymi wystawieniami Antygony czy szkolnymi interpretacjami tragedii Sofoklesa — mówi reżyser. — Zagłębiliśmy się za to w tekst sztuki, czytaliśmy też tragedie bezpośrednio poprzedzające Antygonę, czyli Króla Edypa i Edypa w Kolonos. Jako reżyser starałem się tylko stworzyć okazję dla aktorów do wniknięcia w istotę swoich postaci.

Program dzisiejszego wieczoru dopełni występ projektu muzycznego Polifolklorek winylu. To wspólne przedsięwzięcie Asji Czajkowskiej — wokalistki, autorki tekstowi kompozytorki współtworzącej na co dzień zespoły Neurasja i Alamut — oraz kontrabasisty i kompozytora Jacka Mazurkiewicza.

W programie imprezy na kolejne dni znalazły się liczne koncerty — w tym występy duetu Arszyri/Mazzoll czy Wojtek Mazolewski Trio, performance pochodzącej z Gdańska Anny Kalwajtys czy przedstawienia taneczne — „FRUU” Teatru Dada von Bzdülöw oraz solowy Wieloryb Tatiany Kamienieckiej, wychowanki Dady.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji