#KulturaWCzasachPandemii. Czwartek, 16 kwietnia. Polecamy wydarzenia w sieci
Performatywne czytanie opowiadań, "Wyspa skarbów" w kobiecej wersji z Wielkiej Brytanii, spotkanie z Magdą Grzebałkowską i Krystyną Chwin oraz koncert Meli Koteluk. Polecamy wydarzenia w sieci na czwartek, 16 kwietnia.
"Gazeta Wyborcza Trójmiasto" połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu #KulturaWCzasachPandemii, i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów eskaem.pl.
Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na czwartek, 16 kwietnia.
godz. 12 - Webinar o prawie autorskim dla twórców
Instytut Kultury Miejskiej organizuje dla artystów bezpłatny webinar z zakresu prawa autorskiego. Będzie on dotyczył negocjowania umów i podzielony będzie na część teoretyczną oraz praktyczną. Poprowadzi go Krzysztof Siewicz. Webinar jest bezpłatny, należy się zapisać przez portal Evenea. Szczegóły zostaną przesłane uczestnikom i uczestniczkom mailowo.
godz. 17 - "Odbudowa Warszawy, odbudowa Gdańska". Spotkanie z Grzegorzem Piątkiem i Jackiem Friedrichem
Instytut Kultury Miejskiej organizuje wykład dwóch ekspertów od historii i architektury, którzy opowiadać będą o powojennych odbudowach miast. Pretekstem do spotkania jest niedawno wydana książka Grzegorza Piątka, architekta i historyka architektury, "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949", który opowie o tym, jak odbudowywano po wojnie stolicę. Dr Jacek Friedrich, historyk sztuki i dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, autor książki "Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960" opowie z kolei o perspektywie gdańskiej. Spotkanie odbędzie się na kanale YouTube IKM.
godz.18 - Ul z Książkami: Krystyna Lars
Przed tygodniem gościem Unii Literackiej w pandemicznej serii "Ul z książkami" był pisarz Stefan Chwin, a w czwartek z widzami i widzkami, czytelnikami i czytelniczkami spotka się jego żona, również pisarka, Krystyna Chwin. Tomy poetyckie wydawała pod pseudonimem Krystyna Lars. Autorka proponuje wysłuchanie rozmyślań na temat duszy, ciała i tego, co obecnie jest najważniejsze. Transmisja na profilu facebookowym autorki.
godz. 18 - Kultura Łączy Siły: wykład "Ucieczka w kosmos" dr Piotr Stankiewicz
W czwartek na Gdyni Kulturalnej jest dzień z wykładami. Tym razem dr Piotr Stankiewicz opowie o tym co w niebie i na niebie, jaki jest kosmos, co się tam znajduje i dlaczego te ucieczki w kosmos są tak bardzo pociągające. Transmisja równo o 18 na Facebooku.
godz. 19 - czytanie LIVE opowiadania "Agencja" Sarah Hall
Art. Inkubator Goyki 3 i Literacki Sopot zapraszają na performatywne czytanie opowiadania "Agencja" Sarah Hall, jednej z zeszłorocznych gościń festiwalu literackiego w Sopocie. Czytać będzie aktorka telewizyjna i teatralna związana ze Starym Teatrem w Krakowie, a później z Teatrem Wybrzeże (do 2012 roku) - Marta Kalmus-Jankowska. Czytanie odbędzie się na żywo na facebookowym profilu Art. Inkubatora.
godz. 19 - Opowieści w czasach zarazy: Wojtek Moskwa
Agencja Autorska Opowieści zaprasza w czwartek na spotkanie z fotoreporterem Wojtkiem Moskwą. W książce-albumie "Sansara" opisał podróż do Nepalu, a "Kraina" jest efektem wędrówki po wschodniej części Mazur. Fotoreporter i pisarz opowie o swojej pracy, o podróżach i o tym, czy za dobrym kadrem trzeba jechać daleko. Transmisja na Facebooku.
godz. 19 - Spotkanie z piosenką żydowską
Warszawski Teatr Żydowski zaprasza na spotkanie z piosenką. Artyści i artystki zaprezentują repertuar twórców żydowskiego pochodzenia, m.in. Juliana Tuwima, Emanuela Schlechtera, Władysława Szlengela i Jerzego Jurandota. Wystąpią Henryk Rajfer i Izabella Rzeszowska, przy akompaniamencie Teresy Wrońskiej. Transmisja na YouTube Teatru Żydowskiego i Vimeo.
godz. 20 - Kulturalny zestaw Magdy Grzebałkowskiej na czas kwarantanny
W czwartek dziennikarka i reporterka Magda Grzebałkowska będzie gościnią Strefy Kulturalnej Wydawnictwa Agora, dla którego pracuje nad nową książką o dzieciństwie wojennym. Grzebałkowska opowie o kulturalnym zestawie przetrwania na czas kwarantanny. Oczywiście transmisja na Facebooku Wydawnictwa Agora.
godz. 20 - National Theatre at Home - "Wyspa skarbów"/"Treasure Island"
W tym tygodniu w cyklu National Theatre at Home dostępna będzie transmisja spektaklu "Wyspa skarbów" [na zdjęciu] na podstawie książki Roberta Louisa Stevensona w adaptacji Bryony Lavery i reżyserii Polly Findlay. To spektakl inny niż wszystkie, bowiem role płciowe zostają tu odwrócone, a główną bohaterką jest dziewczynka Jim, która wraz z piratami wyrusza na poszukiwanie skarbu. Spektakl dostępny będzie na YouTube przez tydzień.
20.15 - Męskie Granie: Mela Koteluk
Kolejną artystką, która wystąpi w cyklu Męskie Granie #wdomu jest Mela Koteluk. Artystka niejednokrotnie stawała na scenie podczas rockowej trasy koncertowej, a tym razem zagra "Fastrygi", "Melodię ulotną" i "Żurawie origami" z własnego domu. Stream na Facebooku Męskiego Grania i na Onet.pl
Ponadto w czwartek Gdański Teatr Szekspirowski na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikuje kolejny odcinek z cyklu edukacyjnego "SzekspirON: Edu". Z kolei Muzeum Narodowe w Gdańsku w dalszym ciągu przybliża swoje zbiory. Tym razem o fotografii Romana Joachimowskiego "Lincz" opowie Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka. Na dzieci na profilu MNG będzie po południu czekało kolejne zadanie twórcze.