ECS. Polska premiera filmu Olega Sencowa i spotkanie z twórcami - 1 marca
W niedzielę, 1 marca o godz. 18, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności, zobaczymy premierowo najnowszy film Olega Sencowa pt. "Numery" ("Nomera"). Obraz na podstawie własnej sztuki, Sencow wyreżyserował korespondencyjnie - zza krat rosyjskiego łagru, w którym więziono go ponad pięć lat. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami.
Aby zrealizować ten film Oleg Sencow, uczestnik Majdanu i więzień polityczny rosyjskiego łagru, przekazywał instrukcje Akhtemowi Seitablajewowi - ukraińskiemu reżyserowi o tatarskich korzeniach, który tak jak on pochodzi z Krymu - w listach. Wysłał ich do Seitablajewa ponad sto. Zapisywał w nich szczegółowe wskazówki dotyczące tempa i stylu gry aktorskiej, decydował o wyborze obsady czy projektach scenografii.
Fabuła filmu (seans trwa 1 godz. 44 min.) przenosi widza do ściśle uporządkowanego świata dziesięciu cyfr, w którym nagle pojawił się błąd, co staje się aktem stwórczym nowego świata. Czy nowy świat będzie lepszy od starego?
- Powstanie tego niezwykłego filmu było wyrazem naszego poparcia dla Olega Sencowa, które ostatecznie doprowadziło do jego uwolnienia - mówi Dariusz Jabłoński, polski producent filmu, szef Apple Film Production. - Jest także manifestacją naszej wiary w wolność twórców, którym żadne kraty nie zamkną ust. Wiary w siłę naszych ideałów, mocniejszej od największych potęg i mocarstw, wiary w wolny twórczy duch.
Projekcja filmu "Numery" w Gdańsku (1 marca 2020, niedziela, godz. 18) odbędzie się zaraz po światowej premierze produkcji na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
Oleg Sencow, zniewolony twórca
Oleg Sencow został skazany w procesie politycznym na 20 lat łagru za rzekomą działalność terrorystyczną. Głodował 145 dni aż do skrajnego wyczerpania.
W ciągu pięciu lat jego pobytu w łagrze, upominał się o niego cały liberalny świat - artyści m.in.: Agnieszka Holland, Ken Loach, Pedro Almodóvar, Wim Wenders; i organizacje m.in. Europejska Akademia Filmowa czy Amnesty International. Swoje poparcie wyraził też legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa oraz Miasto Gdańsk. W sierpniu 2019 roku przyznało mu, jeszcze jako więźniowi politycznemu, Nagrodę Neptuna, którą odebrała kuzynka reżysera - Natalia Kapłan.
Nieoczekiwanie zwolniony 7 września 2019 roku, w ramach wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą, Oleg Sencow przyjechał do Gdańska miesiąc później. Na uroczystościach w ECS powiedział wtedy: - Przyjęcie w Polsce i stosunek do mnie przypominają mi to, jak czuję się na Ukrainie. Czuję się, jakbym wrócił do domu.
Po premierze filmu, 1 marca, odbędzie się rozmowa z twórcami: reżyserem Olegiem Sencowem; Adamem Sikorą - polskim operatorem, autorem zdjęć m.in. do "Essential Killing", "Cztery noce z Anną", "Ja, Olga Hepnarova"; Violettą Kamińską i Izabelą Wójcik - polskimi producentkami filmu "Numery", Apple Film Production, członkiniami Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej oraz Dariuszem Jabłońskim - polskim reżyserem filmowym, scenarzystą i producentem, prezydentem Polskiej Akademii Filmowej
Rozmowę poprowadzi Mirosław Przylipiak - polski filmoznawca, historyk i teoretyk filmu.
Wstęp na projekcję jest wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: ecs.gda.pl/title,pid,2155.html