75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprawdź, gdzie odbędą się specjalne wydarzenia.
Od pokazu "Kanału" Wajdy, przez spektakl Krystyny Jandy według "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, po koncert Warszawskiego Comba Tanecznego. Warszawa obchodzi 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie w filmie, piosence, ilustracji, teatrze
Rocznica likwidacji Pawiaka
Wtorek, 30 lipca, godz. 12, Muzeum Więzienia Pawiak, ul. Dzielna 24/26
W rocznicę likwidacji Pawiaka (więźniów stracono lub wywieziono do obozów zagłady) Muzeum Więzienia zaprasza na koncert "O pamięć głęboką jak pejzaż" oraz premierę filmu "Droga" w reżyserii Andrzeja Kałuszko.
*
Barykada Powstańcza na Cytadeli
Od 30 lipca. Galeria Brama Bielańska, ul Czujna, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul Skazańców 25
*
Wystawa rysunków Bogusława Lustyka "Dziś idę walczyć Mamo" połączona z instalacją artystyczną Barykada. Wernisaż 30 lipca o godz. 18, wstęp wolny.
*
Kayah, Organek i Zawiałow na pl. Krasińskich
Środa, 31 lipca, godz. 20.30, pl. Krasińskich. Wstęp wolny
Stołeczna Estrada zaprasza na koncert pt. "Tak, tęsknię" pod kierownictwem muzycznym Muńka Staszczyka. Wystąpią m.in. Kayah, Tomasz Organek, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski i Katarzyna Groniec. W programie takie utwory, jak "Warszawa jest smutna bez Ciebie", "Piosenka o wieczornym gościu", "To ostatnia niedziela", "Piosenka o mojej Warszawie". Fragmenty powstańczych listów ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego przeczytają aktor Marcin Bosak i aktorka Maria Dębska.
*
Krystyna Janda i "Pamiętnik z powstania..."
Czwartek, 1 sierpnia, godz. 19.30, Och-Teatr, ul. Grójecka 65
Krystyna Janda zaprasza do Och-Teatru na spektakl według "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego z muzyką Jerzego Satanowskiego. Przedstawienie powstało pięć lat temu i miało premierę 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. To połączenie muzyki, prozy i śpiewu. Oprócz aktorki wystąpią śpiewacy i zespół muzyczny. Bilety: od 90 zł.
***
Powstanie Warszawskie: śpiewają warszawiacy, śpiewa i Combo
Warszawiacy śpiewają na pl. Piłsudskiego
Czwartek, 1 sierpnia, godz. 20.30, pl. Piłsudskiego. Wstęp wolny.
Po raz 13. zaśpiewamy wspólnie na pl. Piłsudskiego powstańcze piosenki: "Warszawskie dzieci", "Pałacyk Michla", "Sanitariuszka Małgorzatka" i inne. Co roku w akcji "Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki" bierze udział kilkanaście tysięcy osób. Na miejscu rozdawane są śpiewniki, a śpiewających wspierać będą orkiestra i chór pod kierownictwem Jana Stokłosy.
*
Warszawskie Combo Taneczne na Jazdowie
Czwartek, 1 sierpnia, godz. 20, Ladom, ul. Jazdów 7/14. Wstęp wolny
Jak co roku w rocznicę powstania warszawskiego Warszawskie Combo Taneczne zagra w domkach fińskich na Jazdowie. Band pod dyrekcją Jana Młynarskiego gra utwory tradycyjne, nie tylko przedwojenne, w klasycznym podwórkowym instrumentarium. Gościem specjalnym będzie Kapela Zdzisława Kwapińskiego z Radomia.
***
Powstanie Warszawskie: od Kanału po Króla Leara
"Kanał" w Domu Kultury KADR
czwartek, 1 sierpnia, godz. 19. Do Kultury KADR, ul. Przemysława Gintrowskiego 32. Wstęp wolny.
W swojej "Autobiografii. Kino i reszta świata" Andrzej Wajda pisał "To prawda, że powstańcy zostali skrzywdzeni, i film powinien był im to wynagrodzić. Ale Warszawa w ruinie była jednym wielkim znakiem zapytania o sens powstańczego czynu. Nie zwycięska barykada, lecz ucieczka kanałem wydawała się scenerią, która pokazywała prawdę." Z okazji 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Dom Kultury KADR organizuje specjalny pokaz "Kanału", filmu wybitnego, który nie tylko przetrwał próbę czasu, ale wciąż ri piorunujące wrażenie. Gościem specjalnym pokazu będzie uczestniczka Powstania Warszawskiego, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Spotkanie poprowadzi Magdalena Juszczyk
*
Godzina W na Wiśle
Czwartek, 1 sierpnia, godz. 15.30-17.30, bulwar Jana Karskiego
To coroczny rejs organizowany przez fundację Rok Rzeki Wisły i organizacje prowiślane. Udział biorą armatorzy jednostek, pasażerowie i widzowie na brzegach. O godz. 15.30 łodzie i statki zaczną gromadzić się na wysokości Podzamcza i na plaży Rusałka, skąd wyruszą o godz. 15.45. Następnie popłyną pod warszawskimi mostami i miną miejsce zatopienia "Bajki" - powstańczego statku szpitala. O godz. 17 staną w nurcie. O godz. 17.30 rozpocznie się spotkanie z uczestnikami rejsu PTTK "Rejsy" w Porcie Czerniakowskim.
*
"Król Lear" pod Liberatorem [na zdjęciu]
1 sierpnia o północy (wstęp z zaproszeniami) oraz 2-5 sierpnia, godz. 20, Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79. Bilety: 25 zł.
Przedstawienie "Król Lear" w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie próbą przeniesienia dzieła Szekspira w realia świata, w którym toczy się wojna. Spektakl reżyseruje Agnieszka Korytkowska, występują m.in.: Iwona Bielska, Mariusz Bonaszewski, Dorota Landowska, Paulina Walendziak. Muzyka: Atom String Quartet.