O wolności w języku. Znany aktor gościem imprezy w Kielcach
Pod hasłem "Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu" już po raz 27. odbędzie się Tydzień Kultury Języka. W programie m.in. salon poezji z udziałem aktora Andrzeja Grabowskiego.
Imprezę organizuje Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a w projekt włączyło się 15 instytucji kultury i nauki z całego regionu, w tym biblioteki, muzea, szkoły i uczelnia. Będą wykłady, spotkania, quizy, spektakle. Na zdecydowaną większość imprez wstęp jest wolny.
- Ta impreza jest niepowtarzalna. Angażują się różne instytucje. Propozycje adresowane są do uczniów i wszystkich mieszkańców zainteresowanych kulturą języka - zaprasza Lidia Pasich, koordynatorka Tygodnia Kultury Języka.
Wyjaśnia, że w tym roku większość imprez koncentrować się będzie wokół wolności języka. - O tym, jak mówimy, świadczy, kim jesteśmy, czy jesteśmy wolni wewnętrznie - mówi Lidia Pasich.
Tydzień tradycyjnie otworzy turniej krasomówczy "O laur Demostenesa" w Kieleckim Centrum Kultury (poniedziałek 11 marca, godz. 14), cykl imprez potrwa do soboty 16 marca.
Naukowcy z UJK opowiedzą m.in. o komunikowaniu się w internecie czy języku pogardy. A aktorzy z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" wytłumaczą dzieciom, dlaczego warto używać słów "dziękuję" czy "przepraszam".
Ciekawie zapowiada się też czwartkowe spotkanie ze znanym aktorem Andrzejem Grabowskim w Domu Kultury "Zameczek" przy ul. Słowackiego w Kielcach.
Szczegółowy program na www.ujk.edu.pl/ifp/tydzien-kultury-jezyka.
***
Wybrane imprezy 27. Tygodnia Kultury Języka
Poniedziałek 11 marca: XXV Jubileuszowy Turniej Krasomówczy "O Laur Demostenesa" (Kieleckie Centrum Kultury, godz. 14).
Wtorek 12 marca: warsztaty "Mówili i pisali o wolności i niepodległości" (godz. 9, Muzeum Historii Kielc); wykład "Fenomen popularności seriali telewizyjnych we współczesnej kulturze popularnej - od Twin Peaks" do Gry o tron" (godz. 10, Instytut Filologii Polskiej UJK, ul. Świętokrzyska 15); spotkanie "Zabawki mówią o wolności" (godz. 10, Muzeum Zabawek i Zabawy); "Magiczne słowa" - warsztaty z aktorem na temat podstawowych zasad używania słów: "dziękuję", "przepraszam", " dzień dobry" i "do widzenia" (godz. 10, Teatr Lalki i Aktora "Kubuś").
Środa 13 marca: Quiz "Jeszcze Polska nie zginęła" (godz. 9, Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, filia nr 2).
Czwartek 14 marca: konkurs na najlepszą interpretację fragmentów "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza (godz. 11, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach); salon poezji z udziałem aktora Andrzeja Grabowskiego (godz. 18, Dom Kultury "Zameczek" w Kielcach); spektakl "Kopciuszek" (godz. 18, Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach).
Piątek 15 marca: " Jesteś tym, co mówisz - rozważania o mowie pogardy" wykład prof. Marzeny Marczewskiej (godz. 11, Kieleckie Towarzystwo Naukowe w Kielcach); turniej "Potyczki z językiem" (godz. 16.30, MDK w Kielcach).
Sobota 16 marca: rodzinny quiz (godz. 11, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach).