Spektakle bez barier w bielskim teatrze cieszą się dużą popularnością
Już od 2013 roku Teatr Polski w Bielsku-Białej pokazuje swoje najciekawsze spektakle z zastosowaniem audiodeskrypcji oraz tłumaczenia na język migowy. Cykl "Spektakle bez barier" otrzymał Nagrodę Specjalną w kategorii usługa w konkursie "Śląska Rzecz".
"Spektakle bez barier - sezon 2018" to kontynuacja dotychczasowych działań poszerzonych o spotkania z twórcami i warsztaty połączone z poznawaniem teatru od podszewki. Rozszerzył się również zakres odbiorców wydarzeń. Oprócz stałych odbiorców z Bielska-Białej teatr zaprosił partnerów ze Śląska i Małopolski.
Do tej pory w ramach projektu zaprezentowane zostały trzy spektakle z audiodeskrypcją ("Miarka za miarkę" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, dwukrotnie spektakl pt. "Wanda" w reżyserii Marii Sadowskiej i Joanny Grabowieckiej) oraz dwa przedstawienia z tłumaczeniem na język migowy ("Wanda", "Miarka za miarkę").
Zaplanowane są już kolejne spektakle. To "Boska!" w reżyserii Pawła Szkotaka, który będzie można zobaczyć 30 listopada z audiodeskrypcją oraz przedstawienie pt. "Pomoc domowa" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza z tłumaczeniem na język migowy, który pokazany zostanie 1 grudnia. Po obu spektaklach odbędą się spotkania osób niewidomych i niesłyszących z twórcami i aktorami.
Wszystkie wydarzenia w teatrze adresowane do osób z dysfunkcjami słuchu, nie tylko spektakle, ale też warsztaty i spotkania, tłumaczone są na język migowy. Na spektakle z udziałem osób niewidomych przygotowywana jest audiodeskrypcja, lektor na żywo wplata pomiędzy dialogi bohaterów opis przebiegu akcji, scenografii, kostiumów, jak również języka ciała, mimiki czy wyglądu aktorów. W ramach projektu powstają także dodatkowe pomoce dla osób niewidomych, np. wydawnictwa w piśmie brajlowskim, czy tyflografiki (druki wypukłe), które odwzorowują wygląd elementów budynku Teatru Polskiego
Projekt "Spektakle bez barier - sezon 2018" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Koordynatorem projektu jest Joanna Fejkisz. Więcej informacji można znaleźć na stronie teatr.bielsko.pl