Monodram o primadonnie absolutnej. W roli głównej - i jedynej - Hanna Chojnacka
W środę, 10 października o godz. 18 w Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 8, aktorka płockiego teatru Hanna Chojnacka po raz pierwszy wykona przygotowany przez siebie monodram "Diva".
"Diva" to tekst niezwykły. Napisała go Małgorzata Gauer, urodzona w roku 1967 dramaturg, scenarzysta, literaturoznawca, pedagog i redaktor literacki. Opowiada o Norze Sedler, postaci fikcyjnej, choć wielce prawdopodobnej. Nora to śpiewaczka operowa, "ulubienica Toscaniniego", "primadonna absolutna". Jesienią 1941 r. zostaje deportowana do getta w Łodzi. Przybywa tam w transporcie z dużą grupą żydowskich artystów z Europy Zachodniej. Wojnę udaje się jej przeżyć, choć cena, jaką za to zapłaci, jest wysoka.
Gauer, pisząc sztukę, korzystała z autentycznych dokumentów oraz podobnych biografii artystów. Norę poznajemy w połowie lat 60. ubiegłego wieku, w garderobie Metropolitan Opery w Nowym Jorku, po kolejnym udanym występie. Jeden z widzów przysyła śpiewaczce liścik z prośbą o rozmowę. Jego polskie nazwisko, niczym Proustowska magdalenka, cofa bohaterkę w przeszłość. Kobieta zaczyna wspominać przedwojenny Wiedeń, w którym zaczynała operową karierę, wywiezienie w transporcie - razem z dużą grupą żydowskich artystów i inteligencji z Wiednia - do Litzmannstadt Getto, Auschwitz oraz dalszą - już powojenną - karierę.
Monodram z udziałem Wiolety Komar swoją premierę miał w Teatrze Rondo w Słupsku w 2010 r. Rok później został zagrany w Nowym Jorku. Wystawiony i nagrodzony był na kilku festiwalach, m.in. w Parnawie, Kownie, we Wrocławiu. Na jego podstawie powstał też film "Noc Walpurgi" w reżyserii Marcina Bortkiewicza. Teraz po tekst sztuki sięgnęła Hanna Chojnacka [na zdjęciu], aktorka Teatru Dramatycznego w Płocku.
Wstęp na spektakl jest wolny.