"WpółDrogi": festiwal artystycznie jednorodny
Opowieść o jednej z najbardziej wielbionych polskich aktorek Kalinie Jędrusik otworzy w sobotę II edycję festiwalu "WpółDrogi" w Kazimierzu Dolnym. - To wydarzenie artystycznie różnorodne, otwarte na wszystkie gatunki.
W programie m.in. muzyka świata, pieśni sefardyjskie, jazz poetycki, czy klasyczne wykonania muzyki polskiej - wylicza Krzysztof Kutarski, pomysłodawca i organizator festiwalu.
Pierwszym wydarzeniem będzie muzyczny monodram "Kalina" Patrycji Zywert-Szypki. To spektakl o wielkiej damie polskiego kina, która w czasach swej największej sławy w latach 60. i 70. była ikoną i symbolem seksu na polskiej estradzie.
W niedzielę Łukasz Jemioła zadba o piosenkę przedwojenną. Wokalista jest znany publiczności m.in. ze spektaklu "Wieczorem" Włodka Pawlika, czy projektów "Impro Piosenki". Kilka lat temu zdobył główną nagrodę na festiwalu Grechuty w Krakowie. Podczas kazimierskiego występu wykona piosenki przedwojenne w aranżacjach swingowo-kabaretowych.
Po dniu przerwy organizatorzy zapraszają na koncert zespołu Szalom Chełm. Artyści przygotowali zestaw utworów mających swoje korzenie w tradycji klezmerskiej.
ECHA "SKRZYPKA NA DACHU"
Środa to dzień Piwnicy pod Baranami, w ramach którego wystąpi Tadeusz Kwinta, jeden z jej najbardziej rozpoznawalnych aktorów. Publiczność zobaczy w jego wykonaniu monodram "Gdzie jest mój Homel?" wg llji Erenburga "Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca". - To opowieść o skromnym krawcu małego miasta pożydowskiego, którego wiatr historii porwał w szeroki świat. Osobiście odnajduję w rym spektaklu echa "Skrzypka na dachu". Nawiązuje on zresztą do tego samego czasu - wygnania i tułania się po świecie, czyli wątków, które w twórczości żydowskiej przewijają się bardzo często. Dawna Synagoga w Kazimierzu tworzy dodatkowy kontekst dla tego spektaklu - tłumaczy Kutarski.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie też 3-majowy koncert, w którym wystąpią soliści scen polskich: Dorota Laskowiecka (sopran) i Patrycjusz Sokołowski. Akompaniować im będzie Karolina Hordyjewicz. Artyści wykonają m.in. utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Paderewskiego i Henryka Wieniawskiego.
PIEŚNI SEFARDYJSKIE
Szóstego dnia "WpółDrogi" Kaja Mianowana zaśpiewa pieśni sefardyjskie, łączące kulturę żydowską i hiszpańską, - Pieśni powstały w średniowieczu,już po opuszczeniu Hiszpanii przez Żydów. Są one opowieścią o podróży, tęsknocie i braku własnego miejsca na świecie. Kai udało się dotrzeć do oryginalnych zapisów melodycznych i zaaranżować je na instrumenty maksymalnie podobne do oryginalnie używanych. Zaśpiewa w języku ladino, który jest mieszanką hebrajskiego, jidysz i hiszpańskiego - mówi Kutarski.
Finałowym akcentem będzie poetycki koncert jazzowy w wykonaniu zespołu Mellusya.
Festiwal od SOBOTY 28 kwietnia do piątku U maja w Dawnej Synagodze w Kazimierzu Dolnym. Szczegółowy program na stronie www.artbiz.eu/wpoldrogifestival. Bilety od 30 do 55 zł. Karnety w cenie 250 zł.