Nagrody prezydenta Warszawy dla twórców teatru, muzyki, literatury, plastyki. W kulturze utrzymujemy światowy poziom
Nagrody prezydenta miasta stołecznego Warszawy mają już swoją historię - powiedział wiceprezydent Warszawy Michał Szymborski w czasie uroczystej inauguracji warszawskiego roku kulturalnego, jaka miała miejsce 18 bm. w Zamku Królewskim. Przed kilku laty zaczęliśmy od nagrody teatralnej, potem doszła literatura i plastyka, a dzisiaj także muzyka. To dobrze świadczy o ciągłości honorowania najlepszych dzieł sezonu, zwłaszcza teraz, kiedy mimo kryzysu możemy mówić o dokonaniach. A że nie są to osiągnięcia tylko na miarę jednego miasta - dowodzi gorące przyjęcie prezentowanej przez nas sztuki, a zwłaszcza muzyki podczas ostatnich Dni Warszawy w Wiedniu. Tę myśl o nadążaniu czy też współbrzmieniu kultury polskiej z resztą świata rozwinęła w swoim krótkim wystąpieniu minister Kultury i Sztuki Izabella Cywińska. Powiedziała m. in. że myśli z optymizmem o przyszłości, gdyż nie tylko baza materialna decyduje o jakości dzieła. A w obecnej sytuacji nie ma innego wyjścia jak budować kulturę jeszcze bardziej wartościową niż dawniej.
A oto lista nagród prezydenta za dzieła stworzone w ubiegłym sezonie:
W dziedzinie teatru laureatami zostali: Tadeusz Łomnicki za rolę Feuerbacha w spektaklu :Ja, Feuerbach" T. Dorsta, Tadeusza Kościuszki w "Lekcji polskiego" Anny Bojarskiej i Bohatera w "Kartotece" T. Różewicza na scenach teatrów Dramatycznego, Powszechnego, Studia, Joanna Szczepkowska za rolę Emilii Zeltner w "Lekcji polskiego", Kazimierz Kaczor za rolę Browarnika w "Audiencji" Vaclava Havela w Teatrze Powszechnym, Jan Englert za rolę Chlestakowa w "Rewizorze" M. Gogola w Teatrze Polskim, Rudolf Zioło za reżyserie "Wujaszka Wani" A. Czechowa w Teatrze Powszechnym, Wojciech Młynarski za cykl spektakli śpiewanych na scenie teatru Ateneum, Andrzej Strzelecki za program artystyczny teatru "Rampa" na Targówku, oraz twórcy i wykonawcy widowiska "Zimy żal" na ręce Magdy Umer i Jeremiego Przybory.
W dziedzinie muzyki: Teatr Wielki za "Pierścień Nibelunga" . R. Wagnera i Stefan Sutkowski za stworzenie i wybitne efekty artystyczne Warszawskiej Opery Kameralnej.
W dziedzinie literatury: Lesław Bartelski i Jerzy Waldorff za osiągnięcia w twórczości.
W dziedzinie plastyk!: Teresa Pęgowską za malarstwo, Stasys Eidrigevicius za grafikę, Barbara Levittox-Swiderska za tkaninę, Maciej Szadkowski za rzeźbę, Edward Hartwig za fotografikę, Krzysztof Jabłoński za fotogramy do albumu "Stare Miasto i Zamek Królewski w Warszawie" wydanego przez "Arkady".
Przyznano także nagrody plebiscytu czytelników, bibliotekarzy, księgarzy za najlepszą książkę roku wybieraną spośród 12 książek prezentowanych na comiesięcznych "Literackich Premierach". Tym razem głosy rozłożyły się równo na trzy książki. Są to: "Narodził go niebieski ptak" Stefanii Grodzieńskiej (rzecz o Fryderyku Jarossym, ale nie tylko) "Lata pozłacane, lata szare" Stefana Kisielewskiego (wybór felietonów drukowanych w "Tygodniku Powszechnym") i "Nieprzewidziane przygody" Józefa Kuropieski (autobiografia, wojsko, więzienie, rehabilitacja).
Ponadto przyznano nagrody w konkursie zainicjowanym przez Urząd m. st. Warszawy na najlepszą imprezę plenerową. W konkursie uczestniczyło 29 placówek z terenu województwa warszawskiego. Nagrody otrzymały dzielnice Ochota, Śródmieście, Żoliborz, w skali osiedlowej Dom Kultury na Bródnie i warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe na Bródnie i Chomiczówce oraz miasta Józefów i Nowy Dwór. W uroczystej inauguracji uczestniczyli prezydent m. st. Warszawy Jerzy Bolesławski, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i związków kulturalnych oraz Warszawskiej Kurii Metropolitalnej