Tarnowianie
W bliskiej, dalszej i bardzo odległej przeszłości mieszkali i działali w Tarnowie ludzie wybitni. Historia nie zawsze oceniała ich sprawiedliwie.
W podtarnowskiej wsi Lisia Góra mieszkał i pracował poeta i prozaik Jan Rybowicz. Znane są jego opowiadania Wiocha Chodaków i Inne opowiadania. Utwory te były tłumaczone na wiele języków europejskich (angielski, chorwacki, niemiecki, rosyjski). Wydał też trzy tomy wierszy. Żył tylko 41 lat.
Marek Zięba, który jest także poetą, napisał interesujący i dramaturgicznie świetny scenariusz. Próby dobiegają końca pod kierownictwem Zięby. Uczestniczyłem w kilku z nich i szczerze, z pełną odpowiedzialnością przedstawienie to polecam.
Premiera będzie okazją ponownego zobaczenia naszych młodych aktorów, niedawnych absolwentów Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST — Sebastiana Greka i Grzegorza Kwasa a także pracujących tu trochę dłużej Ewy Pająk i Agaty Parchyty. Scenografię zaprojektował Marek Karpiński a muzykę skomponował Adam Prucnal.
Premiera odbędzie się w sobotę 22 lutego o godz. 18 na małej scenie. Będzie to pierwsze przedstawienie z cyklu „Tarnowianie”. Byliśmy krytykowani za to, że mała scena nie jest w pełni wykorzystana. Od jesieni, gdy usunęliśmy uchybienia przeciwpożarowe, gramy tam często. Są to kameralne przedstawienia dla małej ilości osób.
W marcu odbędzie się premiera Samuela Becketta Utwór dramatyczny I, utwór dramatyczny II w przekładzie Antoniego Libery i reżyserii Grzegorza Kwasa. Potem Wiesław Hołdys przystąpi do prób nie granej jeszcze sztuki Męka pańska w butelce Lidii Amejko.