Przed południem "wręczymy" jej kwiaty, a wieczorem wybierzemy się na randkę
Dziś mija 20. rocznica śmierci Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, artystki o wielkiej sławie, kochanej przez płocczan "Mani". Książnica Płocka zaprasza tego dnia na wyjątkowy, poświęcony jej wieczór.
Mira Zimińska-Sygietyńska urodziła się w Płocku w 1901 r. Była gwiazdą międzywojennego kabaretu, filmu, gościnnie występowała w teatrze, a po wojnie razem z mężem Tadeuszem Sygietyńskim założyła zespół "Mazowsze", któremu później szefowała przez długie lata. Jest Honorową Obywatelką Płocka. Jej 20. rocznica śmierci będzie obchodzona w naszym mieście w szczególny sposób.
Czwartkowe spotkanie nosi tytuł "Nadzwyczajna Randka z Manią!". Zaproszenia na nie dostało wielu gości - wśród nich są byli i obecni członkowie "Mazowsza". Książnica Płocka razem z Muzeum Mazowieckim przygotowała i zaprezentuje wspólne okolicznościowe wydawnictwo. Składają się na nie fotografie Jana Waćkowskiego i film dokumentalny nakręcony na zlecenie muzeum przez Jana Gawryłkiewicza podczas wizyt artystki w Płocku.
"Wydawnictwo i film trafią do rąk płocczan właśnie 26 stycznia, podczas Nadzwyczajnej Randki z Manią! - zapowiadają w Książnicy.
Ale to nie wszystko. Podczas spotkania zostaną też zaprezentowane obszerne fragmenty płyty "Dobre i to! Śpiewa i mówi Mira Zimińska". Płyta pochodzi z prywatnego archiwum Tomasza Panka i nie jest powszechnie dostępna. Goście obejrzą także program artystyczny "Drzewo migdałowe" w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, wystąpi Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka".
Spotkanie w Książnicy zacznie się o godz. 17. Ale wcześniej płocczanie spotkają się na Tumskiej, by Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej "wręczyć" kwiaty. Chodzi oczywiście o pomnik artystki, który stoi tuż przed Muzeum Mazowieckim.