Deszcz nagród i odznaczeń dla ludzi teatru
Urodzinowy tort zwieńczył uroczystą galę z okazji jubileuszy 70-lecia i 50-lecia Teatru Wybrzeże. Były wspomnienia, kwiaty i wzruszenia. Owację zgotowano m.in. Halinie Słojewskiej oraz aktorom Halinie Winiarskiej i Jerzemu Kiszkisowi.
Po wojnie, w sierpniu 1945 r., staraniem Zarządu Miejskiego i aktorów powstał w Gdyni Teatr Miejski "Komedia". Rok później dyrekcję Teatru Miejskiego, który zmienił nazwę
z "Komedii" na "Wybrzeże", objął wybitny reżyser i scenograf Iwo Gall. Uroczystą inauguracją stała się 20 listopada 1946 roku prapremiera sztuki Tadeusza Gajcego "Homer i Orchidea". Odbyła się ona w budynku teatralnym przy Placu Grunwaldzkim. Teatr przypominał wielką stodołę i też "Stodołą" był nazywany. Potem wędrował, grano w różnych miejscach, aż do dnia wybudowania gmachu na Targu Węglowym, 50 lat temu.
Z okazji jubileuszy 70-lecia i 50-lecia w piątek odbyła się uroczysta gala, podczas której Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, otrzymał Krzysztof Gordon, wybitny aktor, o którym znany krytyk Andrzej Żurowski mawiał, że jest "aktorem z tajemnicą". Pojawienie się Gordona na scenie publiczność nagrodziła owacjami, gorąco oklaskiwała też wyjątkowego gościa, jedną pierwszych aktorek tej sceny Barbarę Krafftównę.
Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis otrzymali: Florian Staniewski, Adam Orzechowski i Cezary Niedziółka. Przyznano też brązowe medale Gloria Artis.
Nie sposób wymienić wszystkich odznaczeń i nagród, dla aktorowi pracowników gdańskiej sceny.
Owację zgotowano także Halinie Słojewskiej oraz aktorom Halinie Winiarskiej i Jerzemu Kiszkisowi (internowanym w stanie wojennym) [na zdjęciu].
Na uroczystości zjawili się twórcy niegdyś związani z teatrem m.in. reżyser Zbigniew Bogdański czy aktorzy Ryszard Jaśniewicz i Igor Michalski. Miłym akcentem jest ciekawa wystawa w foyer teatru, przypominająca aktorów, ich role i wybitne spektakle.