Smok w Nieswarowie - B.Swatonia w Państw. Teatrze Lalki i Aktora Baj Pomorski
Wystawiona przez zespół Baju Pomorskiego, w reżyserii i inscenizacji Stanisława Stapfa bajka czeskiego pisarza "Smok w Nieswarowie" w sposób jasny i przejrzysty ukazuje zasadniczą ideę utworu. Ideą tą jest znaczenie wspólnej pracy dla wspólnego dobra. Kolektyw małego miasteczka, czy też dużej wsi, jaką jest Nieswarowo, tak długo cierpi udrękę i znajduje się w niepewności życia, któremu zagraża Smok, dopóki skłóceni mieszkańcy nie zawrą zgody i nie ruszą na potwora wspólnymi siłami. Potem również wspólnymi siłami pogodzeni mieszkańcy, Nieswarowa odbudowują swoje domki, zniszczone przez Smoka.
Sposób podania tej idei bezsprzecznie trafia do dziecięcych widzów Baju Pomorskiego, którzy żywo reagują na rozgrywające się na scenie wydarzenia. Przyczyniają się do tego zarówno czytelne dekoracje i efekty sceniczne, jak również realistycznie wykopane i proste lalki w wykonaniu E. Baranowskiego i
których ludzkie postacie są im bliskie i zrozumiałe. Smok o pięciu psich łbach jest pełen grozy a zarazem komizmu i działa na wyobraźnię dziecięcej widowni.
W samym przedstawieniu są jednak pewne usterki. Niezrozumiałe jest np. używanie gwary przez jedną część ludności a języka literackiego przez drugą (szczególnie razi to w ustach Kubusia i Petronelki), w akcie pierwszym za dużo jest hałasu, co wpływa na niezrozumienie wielu kwestii, których dzieci nie nadążają wyłuskać z ogólnej wrzawy i krzyku, chwilami również zbyt głośny jest akompaniament muzyczny.
Spośród wykonawców wyróżniają się bezpośredniością interpretacji Zadziorowa (I. Sikora), Kubuś (T. Karasińska), Przekora (L. Bieniaszewski) i Petronelka (H. Przybyszewska). Zespół muzyczny pod kierownictwem K. Zalewskiej jest zgrany i na ogół dobrze wywiązuje się z zadania.