CK Zamek: Theater Thikwa wytańczy pamiętnik ze swoich snów
Na scenie opowiadają o swoich codziennych lękach, słabościach, radościach i tęsknotach. Dzielą się nimi z publicznością na całym świecie. We wtorek o godz. 20 artyści z zespołu Theater Thikwa wystąpią w Sali Wielkiej CK Zamek z przedstawieniem "Seesaw".
Występ niemieckich artystów będzie kolejnym spotkaniem w ramach projektu Teatr Powszechny. Co to takiego?
- Postaramy się udowodnić, że przeżycie związane z wchodzeniem w rolę jest wspólne dla "prawdziwych", profesjonalnych aktorów i dla tych, którzy przy wyjściu na scenę muszą pokonać szereg trudności. Nie tylko zwykły strach, ale też niepełnosprawność, chorobę psychiczną czy umiejętność opowiadania o własnych słabościach - zapowiadał w lutym Andrzej Maszewski, spiritus movens projektu.
W międzyczasie w zamku zagrał słynny niemiecki Theater RambaZamba, który tworzą niepełnosprawni artyści. Teraz w CK Zamek trwają próby do spektaklu "Nisza" poznańskiego Teatru Pod Fontanną. Podopieczni dwóch poznańskich ośrodków wspierających osoby z chorobami psychicznymi pracują nad spektaklem razem z poznańskim aktorem Januszem Stolarskim. Premiera - 11 maja.
Choreografię do tanecznego spektaklu "Seesaw" stworzyła Linda Weißig. - Przedstawienie mówi o zmianach świadomości jakich doświadczamy każdego dnia zapadając w sen, przenosząc się w inny, nierealny świat - zapowiadają twórcy. - Swoistym symbolem uzyskiwanej we śnie wolności jest tytułowa huśtawka. "Seesaw" to podróż przez noc, w której porządku nie dyktuje logika - piszą. I zdradzają, że inspiracją dla nich była książka Meret Oppenheim "Sny. Zapiski z lat 1928-1985".
Theater Thikwa to kolektyw artystyczny złożony z niepełnosprawnych i pełnosprawnych aktorów. Ten udany eksperyment społeczny trwa już 25 lat i ostatecznie przyjął postać pełnowymiarowego, repertuarowego teatru z własną siedzibą i bogatą ofertą artystyczno-warsztatową. Obszarem artystycznych poszukiwań zespołu są: teatr, performans, taniec, muzyka i słowo oraz wszystko to, co znajduje się na styku i pomiędzy nimi. Ich dokonania prezentowane były na licznych festiwalach w kraju i za granicą, samo słowo "thikwa" oznacza w języku hebrajskim nadzieję.
Występują: Addas Ahmad, Nico Altmann, Louis Edler, Corinna Heidepriem, Vasileios Koutras, Alexander Lange, Katharina Maasberg, Lia Massetti, Tim Petersen, Hilarius Urban, Marijana Savovska, Linda Weißig
Po spektaklu twórcy zapraszają na spotkanie z artystami.
Bilety na spektakl kosztują 20 i 25 zł.