Plany Teatru Muzycznego
Teatr Muzyczny w Gdyni ogłosił ambitne plany repertuarowe na najbliższe trzy lata. Prawie wszystkie zapowiadane tytuły to polskie prapremiery.
- W naszym teatrze, gdzie każda inscenizacja jest procesem długotrwałym i wiąże się z dużym rozmachem, musimy planować repertuar ze sporym wyprzedzeniem - mówi Igor Michalski [na zdjęciu], dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni.
Nadchodzi "Zły"...
Najbliższym przedsięwzięciem będzie prapremiera musicalu "Zły" według powieści Tyrmanda, którą reżyseruje Wojciech Kościelniak - twórca największych sukcesów gdyńskiej sceny ostatnich lat (m.in. "Lalka", "Chłopi").
"Zły" to opublikowana w 1955 r. i bijąca rekordy popularności powieść kryminalna Leopolda Tyrmanda, której akcja rozgrywa się wśród ruin zburzonej Warszawy, a jej bohaterami są m.in. ówcześni bikinarze i warszawski półświatek. Tytułowy Zły to tajemnicza postać o nieprawdopodobnej tężyźnie, która samozwańczo walczy w obronie słabszych z warszawskimi chuliganami.
Gdyńską prapremierę "Złego", która zainauguruje nowy sezon w Teatrze Muzycznym w Gdyni, zaplanowano na 4 września.
- "Zły" to nośny tekst, szczególnie dla teatru muzycznego. Komiksowa opowieść o superbohaterze pozwala mocno wejść w amerykańskie wzorce. A jednocześnie jest sprzężona z prawdą o siermiężnej Warszawie lat 50. Wydawało mi się interesujące posklejać Warszawę z gruzów i ruin z marzeniem o superbohaterze, polskim Zorro czy Spidermanie. W powieści w pewnym momencie ta bajkowa narracja staje się coraz bardziej realistyczna. Styk obu tych światów jest najciekawszy - mówi reżyser.
Tytułową rolę Złego, czyli Henryka Nowaka, zagrają na zmianę Rafał Ostrowski i Krzysztof Wojciechowski. W roli Filipa Merynosa, głównego wroga Nowaka, wystąpi Bernard Szyc. Olimpię Szuwar, zamożną właścicielkę sklepu odzieżowego, zobaczymy w interpretacji Anny Marii Urbanowskiej i Karoliny Trębacz. Lekarza pogotowia Witolda Halskiego zagra Tomasz Więcek, jego dziewczynę Martę - Mariola Kurnicka i Maja Gadzińska, byłego boksera Kruszynę - Sebastian Wisłocki, redaktora Edwina Kolanko - Łukasz Dziedzic i Tomasz Steciuk, Michała Dziarskiego, porucznika MO - Aleksy Perski.
...a za nim kobieta z brodą i "Ghost"
30 października tego roku Muzyczny zaprasza na kolejną premierę. Na specjalnie zaaranżowanej Nowej Scenie swoją autorską sztukę wystawi Agata Duda-Gracz, znana z imponującej warstwy wizualnej swoich przedstawień. Będzie to "Kumernis, czyli o tym, jak świętej panience broda wyrosła" - spektakl inspirowany postacią legendarnej Wilgefortis, kobiety z brodą, w niektórych tradycjach uznawanej za świętą.
6 listopada na Dużej Scenie po raz pierwszy w Polsce zobaczymy musical "Ghost" na podstawie filmu "Uwierz w ducha" z 1990 r. (z udziałem Demi Moore, Patricka Swayze i Whoopi Goldberg), który odniósł duży sukces w teatrach West Endu i Broadwayu. Główny bohater Sam (w tej roli wystąpią na zmianę Sebastian Wisłocki, Krzysztof Wojciechowski i gościnnie Przemysław Zubowicz) zostaje zastrzelony i jako duch przekonuje się, że jego śmierć nie była przypadkowa, a narzeczonej (Maja Gadzińska i gościnnie Edyta Krzemień) grozi niebezpieczeństwo. Spektakl reżyseruje Tomasz Dutkiewicz.
Za rok - kolejne dwie duże premiery
Rok 2016 w Muzycznym również zapowiada się interesująco. Na 9 kwietnia 2016 r. planowana jest premiera pierwszego w Gdyni musicalu w technologii 3D. Będzie to "Piotruś Pan" według libretta Jeremiego Przybory z muzyką Janusza Stokłosy, w reżyserii i z choreografią Janusza Józefowicza, w którym wystąpią wszyscy artyści Muzycznego.
- "Piotruś Pan" wprowadzi najmłodszych widzów w magiczny świat baśni i ekscytujących wydarzeń, które dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii 3D będą na wyciągnięcie ręki - zapowiada Igor Michalski.
- Po 16 latach ten tytuł znów będzie obecny w polskim teatrze. Gdynia to jedyne miejsce, gdzie możemy zrealizować 100 procent naszych wizji i fanaberii, zarówno pod względem technicznym, jak i artystycznym - mówi Janusz Stokłosa. I dodaje, że największa trudność to znalezienie trzech charyzmatycznych 10-latków, odtwórców tytułowej roli. - Casting do roli Piotrusia Pana odbędzie się 30 i 31 sierpnia w Teatrze Muzycznym - zapowiada Stokłosa.
Na wrzesień 2016 r. zaplanowano polską premierę światowego hitu musicalowego "Notre Dame de Paris" według prozy Wiktora Hugo, który po raz pierwszy zostanie wystawiony w Europie Środkowo-Wschodniej. Spektakl wyreżyseruje w Gdyni Gilles Maheu. Kilka dni temu teatr podpisał umowę na zakup licencji.
Nicholas Talar, właściciel praw autorskich: - "Dzwonnik z Notre Dame" jest spektaklem, który porusza serca widzów. Stało się tak już za sprawą francuskiej wersji, w której wystąpił Garou w 1998 r. Spektakl w produkcji Teatru Muzycznego będzie dokładnie taki sam.
- Ten musical ma teraz drugie dno - uważa Igor Michalski. - Bo problem azylantów i imigrantów narasta, a w tym spektaklu jest on mocno wyeksponowany.
Znane są już także tytuły kolejnych dwóch wielkich produkcji. Nowy sezon we wrześniu 2017 r. otworzy musical "Wiedźmin" według prozy Andrzeja Sapkowskiego w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, a sezon 2018/2019 (rok jubileuszu 60-lecia Teatru Muzycznego) zainaugurują "Krakowiacy i górale" w reżyserii Michała Zadary. Tytuł został wybrany nieprzypadkowo, bo właśnie "Krakowiacy i górale" byli w 1979 r. pierwszą premierą w nowym gmachu teatru pod Kamienną Górą.