Autorski Bułhakow
Od kilku tygodni zespól Nowego Teatru przygotowuje się do najnowszej premiery. Tym razem będzie to spektakl "Bułhakow / Mistrz / Małgorzata" w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego. Premiera spektaklu 27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru.
Ten reżyser doskonale jest znany słupskiej publiczności, w Nowym Teatrze zrealizował już takie przedstawienia, jak: "Witkacy: jest 20 do X-tej", "Cabaret" i "Przed sklepem jubilera". Tym razem reżyser sięgnął po najbardziej znany utwór Michaiła Bułhakowa.
- Wystawimy ten spektakl w 75. rocznicę śmierci autora "Mistrza i Małgorzaty" oraz w 35. rocznicę prapremiery projektu "Bułhakow / Mistrz / Małgorzata", która odbyła się w Wałbrzychu - mówi Andrzej Maria Marczewski. - Wówczas spektakl trwał 5,5 godziny i znalazły się w nim również sceny, które cenzura wycięła z "Mistrza i Małgorzaty". Słupska realizacja będzie krótsza, bo z przerwą potrwa ponad trzy godziny. "Bułhakow/Mistrz/ Małgorzata" to opowieść o pisarzu i jego dziele, z wykorzystaniem tego dzieła.
Ten spektakl poza Wałbrzychem był już zrealizowany m.in. w teatrach w Bielsku-Bia-łej, Sosnowcu, Bydgoszczy i Łodzi. Niewykluczone, że słupska realizacja będzie również zaprezentowana w łódzkim Teatrze Nowym.
Reżyser, który jest jednocześnie autorem scenariusza projektu, umiejscowił akcję nie w Moskwie lat 30. ubiegłego wieku, ale we współczesnym świecie.
- Dzięki temu pokażemy uniwersalizm i ponadczasowość "Mistrza i Małgorzaty" - zapowiada Andrzej Maria Marczewski.
Mimo że nie będzie to wprost przeniesienie dzieła Bułhakowa na scenę, znajdą się w nim obszerne fragmenty powieści, między innymi bal u Wolanda.
- Spektakl będzie miał charakter widowiska. Nałożą się w nim na siebie i przenikać będą losy trzech par: Bułhakowa i Heleny, Mistrza i Małgorzaty oraz Jezuego i Marii Magdaleny. Bohaterowie zadają pytania o to, czym są miłość i prawda, jak do nich dochodzić i jaka jest ich cena - mówi reżyser. - Przedstawienie wzbogacą oryginalne songi w wykonaniu Moniki Węgiel, do słów Andrzeja Ozgi, z muzyką Janusza Grzywacza. Będą formą komentarza do sytuacji, które rozgrywają się na scenie.
W projekcie udział weźmie cały zespół Nowego Teatru i kilkoro aktorów współpracujących ze słupską sceną: Bożena Borek, Igor Chmielnik, Aleksandra Derda, Magdalena Jednachowska, Adam Jędrosz, Jerzy Karnicki, Ireneusz Kaskiewicz, Krzysztof Kluzik, Zbigniew Kułagowski, Hanna Piotrowska, Tomasz Radawiec, Jacek Ryś, Emilia Siemaszko, Julian Swift-Speed, Marta Turkowska i Monika Węgiel. W głównych rolach zobaczymy Igora Chmielnika i Monikę Węgiel.
Premiera spektaklu 27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru. Bilety na ten i kolejne przedstawienia (28, 29 i 30 marca) w cenie 30 i 25 złotych można już kupić w kasie przy ul. Jana Pawła II3, rezerwacja telefoniczna pod numerem 59 846 70 13