Artykuły

Pomnik Bogusławskiego po remoncie

Na pl. Teatralny wrócił we wtorek [22 listopada] po konserwacji posąg Wojciecha Bogusławskiego. Spiżowa rzeźba stanęła na cokole z zachowanymi śladami z czasów Powstania Warszawskiego.

Rzeźba przyjechała ciężarówką z pracowni konserwatorskiej w Bieniewie koło Błonia. Około południa dźwig delikatnie przeniósł ją na przygotowany wcześniej postument z widocznymi śladami po pociskach z Powstania Warszawskiego.

- Zostawiliśmy je jako świadka historii - wyjaśnia Paweł Jędrzejczyk, prezes firmy Zabytki Konserwacje Remonty, która odrestaurowała pomnik.

Gdy w końcu lipca rozebrała monument i wywiozła z placu Teatralnego, do redakcji "Gazety" dzwonili zaniepokojeni czytelnicy. Dwa tygodnie wcześniej podobnie reagowali na zniknięcie stąd drugiego pomnika - Stanisława Moniuszki. Pytali, czy ojcowie opery i teatru wrócą na swoje miejsce. Na szczęście był to remont.

- W najgorszym stanie zastaliśmy cokół. Trzeba go było rozebrać aż do fundamentu, bo stary betonowy trzon po prostu się rozsypywał, a kamienne okładziny trzymały się tylko na przerdzewiałych kotwach - mówi Paweł Jędrzejczyk.

Teraz trzon jest nowy, lecz okładziny pozostały oryginalne - z różowego skandynawskiego granitu pochodzącego z rozebranego w latach 20. soboru św. Aleksandra Newskiego na pl. Saskim (dzisiejszym pl. Piłsudskiego). Równocześnie przeprowadzono konserwację spiżowej rzeźby. Nadzorowała ją dr Elżbieta Maria Nosek z Krakowa. Metal oczyszczono strumieniem sproszkowanych łupin orzeszków ziemnych. Tę metodę dr Nosek sprowadziła do Polski z USA.

- Zużyliśmy chyba z 80 kilogramów łupin - mówi Jarosław Kruk z ZKR.

Pomnik Bogusławskiego ma ciekawą historię. Na placu Teatralnym stanął po raz pierwszy w 1936 r. Jest dziełem wybitnego rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego, który wygrał konkurs na projekt monumentu. Budowę sfinansowali ze składek aktorzy. Poważnie uszkodzony podczas Powstania Warszawskiego pomnik został potem rozebrany. Z nieznanych powodów przetopiono oryginalny posąg. Zachowały się tylko płyty cokołu z płaskorzeźbami Szczepkowskiego. Pomnik z odtworzoną rzeźbą wrócił przed Teatr Wielki dopiero w styczniu 1965 r. Teraz stanął tu po raz trzeci.

Oba odrestaurowane pomniki - Bogusławskiego i Moniuszki - będą uroczyście odsłonięte w piątek 25 listopada o godz. 11. Ich remont sfinansowało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji