Taniec atomów
Premierowy spektakl Polskiego Teatru Tańca pokazany zostanie 8 listopada w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich. Architektura światła to część projektu operowego Orlando. Dotyczy świata mistyki.
— Spektakl powstał z inspiracji wybranymi ideami, które wydają się tożsame w różnych religiach, a także odniesieniami do holistycznego myślenia o człowieku i świecie. Tęsknota za harmonią i jednością motywuje do nieustannego poszukiwania ścieżek pozwalających łączyć przestrzeń fizyczną i metafizyczną. Nie są to tylko podróże intelektualne i duchowe filozofów, teologów i mistyków. Odkrycia współczesnej nauki wskazują, że sfery te współistnieją i przenikają się wzajemnie. Wszyscy znajdujemy się pod wpływem „boskiej cząstki” i w tańcu atomów jednoczymy ze wszechświatem — opisuje swoje inspiracje choreografka Paulina Wycichowska.
Tworząc spektakl wraz z tancerzami poszukiwała form ruchu i środków wyrazu, które oddadzą różne aspekty tej wędrówki. Spektakl powstał również z inspiracji myślą, rytuałami i obrzędami różnych religii.
— Pojawiają się w nim odniesienia między innymi do poematu Nocy ciemnej Św. Jana od Krzyża, Księgi o Podróży Nocnej do Najbardziej Szlachetnego Miejsca Ibn Arabiego, Czekając na Godota Samuela Becketta, czy symbolu Om Mani Padme Hum z mistyki tybetańskiej. Jest też refleksja nad czynnikiem żeńskim i męskim w świecie mityczną i rzeczywistą rolą kobiety i mężczyzny, a także rytuałami towarzyszącymi narodzinom, życiu i śmierci — mówi choreografka.