Wiosna na scenie. Nasz przewodnik po wydarzeniach teatralnych
Nowy spektakl Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa, "Miłość blondynki" w interpretacji Krystyny Jandy w Och-Teatrze, Masłowska dla dzieci w Teatrze Studio i Kleczewska z Nosowską w Imce.
Teatralna wiosna w tym roku zapowiada się wyjątkowo imponująco. Krzysztof Garbaczewski przygotuje pierwszą swoją operę. Do TR Warszawa powraca węgierski reżyser Kornél Mundruczó, twórca "Nietoperza", Nowy Teatr wystawi spektakl dla dzieci - "Pinokia" w reżyserii Anny Smolar. Oto wybrane premiery.
Kwiecień
Warszawskie Spotkania Teatralne
W Teatrze Dramatycznym rozpoczęły się 34. Warszawskie Spotkania Teatralne. W programie m.in.: "Do Damaszku" w reżyserii Jana Klaty spektakl Narodowego Starego Teatru z Krakowa, "Kronos" (reż. Krzysztof Garbaczewski) z Teatru Polskiego we Wrocławiu i "Czarownice z Salem" (reż. Adam Nalepa) - przedstawienie Teatru Wybrzeże z Gdańska.
"Operetka" w Teatrze IMKA
Mikołaj Grabowski przygotowuje w Teatrze IMKA premierę "Operetkę" Witolda Gombrowicza. W roli Albertynki wystąpi Magdalena Boczarska. Premiera - 5 kwietnia.
"Skaza" w Teatrze Syrena
Thriller erotyczny o namiętnym związku starszego mężczyzny i młodej kobiety, będącej... narzeczoną jego syna. Na podstawie powieści Josephine Hart francuski reżyser Louis Malle nakręcił film z Jeremym Ironsem i Juliette Binoche. W Teatrze Syrena w głównych rolach wystąpią Jacek Poniedziałek i Anna Terpiłowska. Reżyseruje Adam Sajnuk. Premiera "Skazy" - 10 kwietnia.
"Lohengrin" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej
Opera Ryszarda Wagnera to mityczna opowieść o konfrontacji dobra ze złem, niemożliwej miłości, samotności i tęsknocie - tematach, którym kompozytor poświęcił niemal całe życie. Miłość Elzy i Lohengrina nie może uzyskać spełnienia, jedna z przyczyn to pochodzenie Lohengrina - jest rycerzem Graala, posłańcem Boga, istotą ponadludzką. Inscenizację opery Wagnera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej przygotował Antony McDonald - reżyser, scenograf, twórca przedstawień w nowojorskiej MET, londyńskiej Royal Opera House czy Nationale Reisopera w Holandii. Spektakl jest koprodukcją z Welsh National Opera. Premiera - 11 kwietnia.
"Wenus w futrze" w Teatrze WARSawy
Reżyser Thomas (Wojciech Kalarus) szuka młodej, pięknej i inteligentnej aktorki do roli Wandy w spektaklu według adaptacji książki "Wenus w futrze" Leopolda von Sachera-Masocha. Na castingu, spóźniona pojawia się kobieta, imienniczka bohaterki (Magdalena Popławska). Aktorka okazuje się idealna do tej roli, udaje jej się także przekonać Thomasa, że sam powinien zagrać Kuziemskiego. Przedstawienie odwołujące się do filmu Romana Polańskiego, w Teatrze WARSawy reżyseruje Agnieszka Lipiec-Wróblewska. Premiera: 23 kwietnia.
"Druga kobieta" w TR Warszawa
W TR Warszawa nowy spektakl Grzegorza Jarzyny - "Druga kobieta" na podstawie scenariusza Johna Cassavetesa "Opening Night ". Występują: Roma Gąsiorowska, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Danuta Stenka, Danuta Szaflarska, Justyna Wasilewska, Jan Dravnel, Roman Gancarczyk, Rafał Maćkowiak, Dawid Ogrodnik, Lech Łotocki, Sebastian Pawlak i Adam Woronowicz. Premiera - 24 i 25 kwietnia, spektakle przedpremierowe: 12, 13,15,16,17 oraz 22 i 23 kwietnia.
"Miłość blondynki" w Och-Teatrze
Krystyna Janda przygotowuje spektakl "Miłość blondynki" według scenariusza głośnego filmu Miloša Formana. Naiwność zdesperowanych kobiet i niedojrzałość mężczyzn. Wystąpią m.in. Aleksandra Domańska, Matylda Damięcka, Jolanta Litwin-Sarzyńska, Piotr Kozłowski, Adam Serowaniec, Karol Wróblewski, Michał Zieliński. Na afiszu Och-Teatru od 24 kwietnia.
"Król Lear" w Teatrze Polskim
Francuski reżyser Jacques Lassalle reżyseruje "Króla Leara" Szekspira. W tytułowej roli wystąpi Andrzej Seweryn. Premiera 26 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Polskiego.
"Projekt P" w Wielkim
Druga odsłona cyklu, który został zainaugurowany rok temu operami Wojtka Blecharza i Jagody Szmytki. "Projekt P" ma promować młodych kompozytorów i reżyserów. W tym roku utwory "Zwycięstwo nad słońcem" Sławomira Wojciechowskiego oraz "Solarize" Marcina Stańczyka wystawi Krzysztof Garbaczewski. To pierwszy operowy spektakl młodego reżysera. Zaprosił do współpracy scenografkę Aleksandrę Wasilkowską, dramaturga Marcina Cecko, aktorów: Pawła Smagałę, Martę Ojrzyńską czy Agnieszkę Żulewską. Dyryguje Marta Kluczyńska, partie sopranu zaśpiewa Barbara Majewska. Premiera: 26 kwietnia.
"Oniegin" w Teatrze Studio
W Teatrze Studio 27 kwietnia odbędzie się premiera "Oniegina" Puszkina w adaptacji i reżyserii Ireny Jun. Wystąpią m.in.: Justyna Bielecka, Marta Juras, Irena Jun, Mateusz Damięcki, Modest Ruciński i Krzysztof Stelmaszyk.
Maj
"Zbójcy" w Teatrze Narodowym
Michał Zadara sięga po "Zbójców" Friedricha Schillera, czołowy dramat "burzy i naporu", zaliczany do arcydzieł niemieckiej literatury. Karol Moor, wydziedziczony przez intrygi brata, postanawia złem odpłacić za zło. Staje na czele bandy zbójców: z magnata staje się zbrodniarzem - a może partyzantem, podważającym porządek społeczny? Co mówią "Zbójcy" dzisiaj, jak mogą komentować współczesny świat? Wystąpią m.in.: Wiktoria Gorodeckaja, Bartłomiej Bobrowski, Mariusz Bonaszewski, Oskar Hamerski, Arkadiusz Janiczek, Tomasz Sapryk, Przemysław Stippa, Ksawery Szlenkier i Przemysław Wyszyński. Premiera 8 maja w Teatrze Narodowym (sala Bogusławskiego).
"Medea" w Teatrze Polonia
Dorota Kędzierzawska, reżyserka filmowa, debiutuje w teatrze. Przygotowuje spektakl "Medea" według tekstu dwóch autorek z Australii - Kate Mulvany i Anne-Louise Sarks. Utwór nawiązuje do tragedii Eurypidesa, ale pokazuje historię Medei z perspektywy jej synów. W roli Medei zobaczymy Magdalenę Boczarską. Premiera planowana jest na 22 maja w Teatrze Polonia.
Drugi odcinek "Klątwy" w Teatrze IMKA
"Klątwa, odcinki z czasu beznadziei" to czteroczęściowy serial teatralny, którego scenariusz napisał Paweł Demirski, a reżyseruje Monika Strzępka. Pierwszy odcinek "Don't mess with Jesus" miał premierę w marcu. Drugi pojawi się w maju. Spektakl jest koprodukcją IMKI i Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa. Występują m.in: Klara Bielawka, Paweł Tomaszewski, Krzysztof Dracz, Dobromir Dymecki. Premiera w maju.
"Don Kichot" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej
Ten sezon obfituje w premiery baletowe. W maju mamy szansę spotkać się z klasyką. "Don Kichota" do muzyki Ludwiga Minkusa Polski Balet Narodowy wystawi pod okiem Alexei Fadeyechev. W swojej pracy opiera się on na wersji Mariusa Petipy i Aleksandra Gorskiego. Petipa bywa nazywany ojcem baletu - wybitny XIX-wieczny baletmistrz i choreograf francuski, stworzył ponad 50 choreografii, które do dziś stanowią trzon repertuaru najważniejszych zespołów baletowych świata. Prapremiera baletu Petipy miała miejsce 14 grudnia 1869 roku w Moskwie. Premiera: 29 maja.
"Jak zostałam wiedźmą?" w Teatrze Studio
Dorota Masłowska specjalnie dla Teatru Studio napisała "Jak zostałam wiedźmą? Sztuka autobiograficzna dla dorosłych i dzieci". To drugi tytuł autorki na afiszu tej sceny. "Jak zostałam wiedźmą...", tak jak "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", wyreżyseruje Agnieszka Glińska. W roli wiedźmy wystąpi Kinga Preis, która zadebiutuje w teatrze w Warszawie. Na scenie zobaczymy także m.in.: Monikę Krzywkowską, Dorotę Landowską, Dominikę Ostałowską, Marcina Bosaka, Łukasza Simlata i Pawła Wawrzeckiego. Premiera: 28 maja.
"Pinokio" w Nowym Teatrze
Nowy Teatr rozpoczyna działalność artystyczną dla dzieci. Na początek premiera "Pinokia" na podstawie tekstu francuskiego dramatopisarza Joela Pommerata, adaptacji klasycznej baśni Carla Collodiego. Reżyseruje - Anna Smolar. Występują: Magdalena Cielecka, Magdalena Popławska, Dominika Knapik, Monika Babula, Natalia Fiedorczuk, Maciej Stuhr, Zygmunt Malanowicz, Piotr Polak, Łukasz Kos. Spektakl dla widzów od ośmiu lat. Premiera 31 maja.
Czerwiec
"Cienie. Eurydyka mówi:" w Teatrze IMKA
W czerwcu na scenie Teatru IMKA zobaczymy spektakl Mai Kleczewskiej na podstawie sztuki Elfriede Jelinek "Cienie. Eurydyka mówi:". Jelinek pokazuje nową wersję mitu o Orfeuszu i Eurydyce, w którym kobieta nie jest już bezwolna. W jej tekście zyskuje głos, którym może wyrazić swoje myśli, powiedzieć "nie". Na prośbę twórców spektaklu austriacka noblistka nagrała fragmenty sztuki, które zostały włączone do przedstawienia. W spektaklu występują m.in. Karolina Adamczyk, Michał Czachor, Joanna Drozda, Julia Wyszyńska i wokalistka Katarzyna Nosowska. "Cienie. Eurydyka mówi:" jest koprodukcją Teatru IMKA, Teatru Polskiego z Bydgoszczy i Teatru Muzycznego "Capitol" we Wrocławiu. Warszawska premiera 3 czerwca.
"Mieszczanie" w Teatrze Narodowym
W Teatrze Narodowym, na Scenie przy Wierzbowej od 12 czerwca - "Mieszczanie" Gorkiego w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej i w inscenizacji Grażyny Kani. Debiutancki dramat późniejszego czołowego pisarza rewolucji, w którym zastanawia się nad kryzysem mieszczańskich wartości, mieszczańskiego modelu rodziny i społeczeństwa. Występują m.in.: Katarzyna Gniewkowska, Anna Grycewicz, Jan Frycz, Grzegorz Małecki i Krzysztof Wakuliński.
"Moby Dick" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej
Barbara Wysocka, aktorka, reżyserka, laureatka Paszportu "Polityki" za inscenizację "Zagłady domu Usherów" Philipa Glassa, powraca do pracy w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Przygotowuje prapremierowe wystawienie opery Eugeniusza Knapika "Moby Dick". Knapik to jeden z najważniejszych polskich kompozytorów współczesnych, uczeń Henryka Mikołaja Góreckiego, współpracownik wybitnego flamandzkiego reżysera Jana Fabre'a. Dramaturgię spektaklu opracuje Tomasz Śpiewak, scenografię - Barbara Hanicka, kostiumy - Julia Kornacka, choreografię - Jacek Przybyłowicz, dyryguje Gabriel Chmura. Premiera: 26 czerwca.
"Imitacja życia" w TR Warszawa
Nowy spektakl węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó, twórcy entuzjastycznie przyjmowanego w Warszawie "Nietoperza". Przedstawienie inspirowane jest filmem Douglasa Sirka "Imitation of Life", znanym w Polsce jako "Zwierciadło życia". Premiera planowana na 27 czerwca.