Teatry: "Jaracz" wraca do siebie, Lalki szykują premierę
Po wakacyjnej przerwie rusza nowy sezon artystyczny. Co szykują olsztyńskie teatry?
Teatr im. Stefana Jaracza
10 września "Jaracz" spektaklem "Spowiedź śpiącej królewny" [na zdjęciu] zainauguruje 88. sezon artystyczny. Jest historią Emi - czterdziestoletniej singielki uwikłanej w związki z mężczyznami. - Ale ten rok będzie trochę inny od poprzednich, ponieważ wracamy do zmodernizowanej siedziby [przy ul. 1 Maja - red.] - zapowiadał na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Janusz Kijowski. Spektakle w tymczasowej siedzibie przy ul. Pstrowskiego 23 wystawiane będą do 19 października.
- Wcześniej, bo 28 września (sobota) o godz. 16, chcielibyśmy zaprosić olsztynian do wspólnego zdjęcia na schodach zrewitalizowanego budynku teatru. Będzie to pamiątkowe, pierwsze zdjęcie po remoncie - informuje Magdalena Bujewicz-Mydlak, kierownik biura promocji i reklamy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Takie samo zrobiono przed rozpoczęciem modernizacji. Oficjalne otwarcie w wyremontowanym gmachu zostało zaplanowane na 8 listopada. Następnego dnia wystawiona zostanie premiera: "Damy i Huzary" Aleksandra Fredry w reż. Julii Wernio.
W tym roku artystycznym zaplanowano osiem premier, nie licząc innych inicjatyw, jak popularne czytanki czy Spotkania Teatralne.
Plan repertuarowy na sezon 2013/2014:
1. Aleksander Fredo "Damy i Huzary", reż. Julia Wernio, premiera: 9.11.2013 Duża Scena
2. Eric Bogosian "Sceny z Nowego Świata", reż. Bogusław Semotiuk, premiera: 16.11.2013, Scena u Sewruka - spektakl dyplomowy studentów Studium Aktorskiego im. A. Sewruka
3. Witold Gombrowicz "Operetka", reż. Andrzej Majczak, premiera: 14.12.2013, Scena Kameralna
4. Pawel Kohout "Klaun", reż. Giowanny Castellanos, premiera: 25.01.2014, Scena Margines
5. Henrik Ibsen "Wróg ludu", reż. Jacek Jabrzyk, premiera: 8.02.2014, Scena u Sewruka - spektakl dyplomowy studentów Studium Aktorskiego im. A. Sewruka
6. Oscar Liera "Czerwona droga do Sabaiby", reż. Emilia Sadowska, premiera: 14.03.2014, Duża Scena
7. Autorski spektakl muzyczny Jerzego Satanowskiego, premiera: 12.04.2014, Scena u Sewruka - spektakl dyplomowy studentów Studium Aktorskiego im. A. Sewruka
8. Neil LaBute "Gruba Świnia", reż. Gabriel Gietzky, premiera: 17.05.2014, Scena Kameralna
Olsztyński Teatr Lalek
- Wakacje się skończyły, więc do teatru lalek wracają spektakle - przypomina Małgorzata Pietrzak, kierownik literacki Olsztyńskiego Teatru Lalek. Na 28 września (sobota) o godz. 17 zaplanowano pierwszą premierę. Spektakl pt. "Amelka, Bóbr i Król na Dachu" w reżyserii Jacka Malinowskiego wystawiony zostanie na dużej scenie. Sztuka opowiada historię Amelki, dziewczynki o czułym sercu, która wyprawiona przez swoją macochę rusza w niebezpieczną podróż do Szepczącego Lasu.
Ale już od 7 września (sobota) przez tydzień najmłodsi widzowie zapraszani są na "Bajkę o szczęściu". - Po zakończeniu wystawiania tego spektaklu w niedzielę (15 września) przygotowaliśmy program "Wrześniowe lekturki dla synka i córki". Dzieciaki będą mogły spotkać się z postacią o wielkiej wyobraźni - Edwardem Learem - dodaje Małgorzata Pietrzak.
W repertuarze od 21 września na scenie kameralnej jest "Na Warmii... dawno, dawno temu". - Spektakl spotyka się ze znakomitymi recenzjami i nie tylko, bowiem odniósł wielki sukces, kwalifikując się do PIF, czyli międzynarodowego festiwalu teatru lalek, który zaczyna się już 7 września w stolicy Chorwacji - tłumaczy Pietrzak.
We wrześniu oprócz opisanych wyżej występów zobaczyć można opowieść o "Rybaku i Złotej Rybce".