Gdańsk. Letnie warsztaty teatralne w Miniaturze
Miejski Teatr Miniatura ogłasza nabór uczestników na warsztaty teatralne organizowane w ramach ogólnopolskiego programu "Lato w teatrze" realizowanego z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Tegoroczna piąta już edycja teatralnych półkolonii i warsztatów odbywa się między 30 czerwca a 31 sierpnia 2012 roku w dwudziestu sześciu miejscowościach w całej Polsce.
Teatr Miniatura zaprasza do udziału dzieci w wieku od 9 do 13 lat. W ramach warsztatów uczestnicy pracować będą nad spektaklem pod opieką profesjonalnych instruktorów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowo-technicznej, muzycznej, promocyjno-dziennikarskiej. Efektem pracy będzie spektakl teatralny, stworzony i prezentowany przez dzieci.
Warsztaty "Wrzeszcz na to!" odbędą się w dniach od 30 lipca do 11 sierpnia, a zakończą je pokazy spektaklu finałowego w dniach 12 i 13 sierpnia na głównej scenie Teatru Miniatura w Gdańsku-Wrzeszczu.
Czy Kapturek był zły na mamę, że wysyła go z ciężkim koszykiem przez ciemny las? O czym myślał Kopciuszek, kiedy wybierał ziarna grochu z popiołu? Jakie uczucia towarzyszyły Śnieżce, gdy myślała o Złej Królowej? W żadnej z klasycznych bajek nie znajdziemy słowa o złości głównych bohaterów. Dlaczego? Czy złość jest zła?
Głównym tematem warsztatów będzie powszechna, ale traktowana bardzo ambiwalentnie emocja - złość. W ten sposób praca teatralna może zostać wykorzystana jako medium w pracy nad emocjami, które są często jednym z głównych narzędzi pracy w teatrze. Dzięki wzięciu jednej z nich na warsztat można wyrobić w młodych adeptach teatru świadomość własnych emocji, ułatwić ich nazywanie i rozpoznanie, a w ten sposób dać im narzędzia do pracy na scenie, ale także do wykorzystania w codziennym życiu.
Punktem wyjścia warsztatów będą teksty klasycznych bajek, które instruktorzy wraz z uczestnikami przeanalizują pod kątem emocji i motywacji bohaterów, wymyślą dla nich alternatywne historie, zinterpretują na nowo. Korzystając z tych znanych na pamięć historii, przyjrzą się, dlaczego się złościmy, jak wyrażamy złość, jak na nią reagujemy, jakie są jej przyczyny i skutki. Czy dobrze zrozumiana i wyrażona złość pomaga nam się lepiej porozumiewać i współegzystować z innymi?
Warsztaty poprowadzą doświadczeni artyści i instruktorzy, w dużej części pracownicy Teatru Miniatura: Wioleta Karpowicz (aktorka), Maja Garbarska-Stachuła (specjalistka rzemiosł teatralnych z Pracowni Plastycznej teatru), Tomasz Okęcki (montażysta), Borys Kossakowski (multiinstrumentalista, producent muzyczny), Jakub Roszkowski (dramatopisarz, dramaturg Teatru Wybrzeże), Łukasz Rudziński (krytyk teatralny, dziennikarz działu kultura portalu Trojmiasto.pl) i Agnieszka Kochanowska (specjalistka ds. PR i promocji Teatru Miniatura).
Nabór na warsztaty trwa do 15 lipca, ale organizatorzy zastrzegają sobie możliwość szybszego zamknięcia naboru. Koszt dwutygodniowych warsztatów to 50 zł. Decyduje kolejność zgłoszeń, pierwszeństwo mają dzieci z Wrzeszcza.
Wypełnioną kartę zgłoszenia (do ściągnięcia ze strony www.teatrminiatura.pl) należy przesłać do 15 lipca 2012 na adres magdalena.zablotna@teatrminiatura.pl lub przynieść osobiście do Teatru Miniatura. Więcej informacji pod numerem telefonu: 885 780 204.
***
O instruktorach prowadzących warsztaty
Wioleta Karpowicz - aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Aktorka Teatru Miniatura od 2009 roku. Laureatka IX Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie za monodram "Nie strzelajcie do pianistki". Instruktorka teatralna, pedagożka obozów dziecięcych, reżyserka spektakli dziecięcych, m.in. w Niepublicznym Przedszkolu "Chatka Puchatka" w Gdańsku i podczas projektu "Chris. Turystyka i rekreacja" w Białymstoku.
Borys Kossakowski - improwizator, autor piosenek, multiinstrumentalista, producent muzyczny. Związany z zespołami Towary Zastępcze, Pin i Zielony, Sunday Arkestra oraz Sunday Ambient Duo. Reprezentuje kolektyw muzyczny z Trójmiasta Nasiono Records. Występuje okazjonalnie w projektach: Karol Schwarz All Stars, Dub Zespół, Nasiono All Stars, LiPaLi Akustycznie. Z wykształcenia: psycholog. W latach 2006-2010 był odpowiedzialny za scenę muzyczną i festiwal Jazz Jantar w klubie Żak. Od 2010 roku jest dziennikarzem portalu trojmiasto.pl, w którym prowadzi autorski program "Komentarz Podstawowy" z udziałem dzieci ze szkół podstawowych.
Maja Garbarska-Stachuła - specjalistka rzemiosł teatralnych, w Teatrze Miniatura od 2006 roku (współtworzenie scenografii i lalek do spektakli), pedagożka, instruktorka warsztatów plastycznych w Teatrze Miniatura. Laureatka nagrody im. prof. R. Szczęsnego ustanowionej przez Miasto Gdynia za najlepszą pracę dyplomową wykonaną na Politechnice Gdańskiej w zakresie nowoczesnych technologii.
Tomasz Okęcki - główny montażysta w Teatrze Miniatura od 2003 roku, uczestnictwo w organizowanych przeglądach teatrów dziecięcych w Teatrze, animator projektu "Teatr od kulis" w Teatrze Miniatura (oprowadzanie dzieci i młodzieży, prezentacja zaplecza teatru i sposobu powstawania spektaklu).
Jakub Roszkowski - absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie na specjalizacji: dramaturg teatru, gdzie współtworzył spektakle: "Kapelusz pełen deszczu" Michaela Vincente Gazzo, "Elektra-twarze" wg tekstów Hugo von Hoffmasthala i Marguerite Yourcenar (oba w reżyserii Krzysztofa Globisza) oraz "Drugi upadek albo Godot akt III" w reżyserii Jacka Jabrzyka. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2007 roku dramaturg Teatru Wybrzeże. Jako dramaturg współrealizował spektakle: "Blaszany bębenek" wg Güntera Grassa, "Kamień" Mariusa von Mayenburga oraz "Nie-boska komedia" Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Adama Nalepy, "Zmierzch bogów" Viscontiego, Medioli i Badalucco w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, "Zwodnica" Thomasa Middletona i Williama Rowleya i "Eva Peron" Copiego w reżyserii Kuby Kowalskiego. Autor przekładu "Słodkiego ptaka młodości" Tennessee Williamsa do spektaklu Grzegorza Wiśniewskieg i przekładu i adaptacji "Portretu Doriana Graya" Oscara Wilde'a w reżyserii zespołowej. Finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w roku 2009 za dramat "Morze otwarte". Tekst ten wystawił w Teatrze Współczesnym w Szczecinie Marek Pasieczny.
Łukasz Rudziński - absolwent filologii polskiej oraz slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim, opiekun grup kolonijnych. Publikował m.in. w "Teatrze", "Scenie", "Notatniku Teatralnym", "Teatrze Lalek", "Opcjach", "Ricie Baum", "Morelach i Grejpfrutach", "51 plus", "Kulturze Enter", "Dwutygodniku.com", a także na wortalu e-teatr.pl.
Agnieszka Kochanowska - absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Studium Promocji i Reklamy w Krakowie, Teatralnego Kursu Instruktorskiego w NCK w Warszawie. Organizatorka wydarzeń i specjalistka ds. promocji i PR w projektach artystycznych i edukacyjnych: Sopockiej Sceny Off de BICZ, Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie, współpracowała m.in. z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Fundacją Theatrum Gedanense, Gdańskim Archipelagiem Kultury, Biurem ESK 2016, Fundacją Teatru BOTO, Fundacją Un Gusto A Miel. Recenzentka teatralna dla dwutygodnik.com. W Teatrze Miniatura specjalistka ds. PR i promocji.