Artykuły

Warszawa. Monodram o Oldze Czechowej w NOK

We wtorek 5 czerwca o 19.00 w Natolińskim Ośrodku Kultury (ul. Na Uboczu 3) odbędzie się monodram o Oldze Czechowej - ulubionej gwieździe filmowej III Rzeszy - "Olga. Eine charmante Frau" w wykonaniu Moniki Dąbrowskiej.

Spektakl wystawiany jest w ramach przeglądu "Małe Formy Trupy Czango na Ursynowie". WSTĘP WOLNY za wcześniejszą rezerwacją pod numerem telefonu: 782531394.

Monodram "Olga. Eine charmante Frau" oparty jest na losach Olgi Czechowej, aktorki niemieckiej w latach 1921 - 1974, znanej jako Olga Tschechowa. Urodzona w carskiej Rosji bratanica Olgi Knipper-Czechowej - żony sławnego dramaturga Antona Czechowa, przeżyła obie wojny światowe, była świadkiem rewolucji październikowej i wojny ojczyźnianej. Po rozwodzie z Michaiłem Czechowem (najsłynniejszym aktorem rosyjskiego teatru MchAT), w wieku 24 lat wyjechała do Niemiec, gdzie stałą się ulubioną aktorką filmową III Rzeszy. Zagrała w stu czterdziestu trzech filmach, najpierw niemych później dźwiękowych. Na przyjęciach pojawiała się u boku Hitlera. Przyjaźniła się z Magdą i Josephem Goebbels. Jej brat, Lew Knipper, kompozytor (autor szlagieru radzieckiego Polushko Pole), pracował dla CzeKa, a potem dla NKWD. Po wojnie, Olga założyła sieć salonów kosmetycznych w byłym RFN, którą prawdopodobnie finansowało KGB. Do dziś w KGB teczki dotyczące Olgi Tschechowej i jej brata, Lwa Knippera w większości pozostają tajne.

W czasach, gdy miliony ludzi umierały w Kazachstanie, na Syberii i w hitlerowskich obozach zagłady, Olga stawała się wielką gwiazdą filmową III Rzeszy.

Mówiono, że flirtowała z władzami sowieckiej Rosji i nazistowskimi kacykami, że była rosyjskim szpiegiem, że była ulubioną aktorką Hitlera, że miała wziąć udział w zaplanowanym przez Stalina zamachu na Hitlera.

Ona sama kłamała o sobie tak dużo i często, że po latach zaczęła wierzyć w swoje zmitologizowane życie. Kreując swój wizerunek napisała kilka, sprzecznych ze sobą autobiografii. Klucząc i konfabulując, poruszając się między wrogimi systemami, straciła poczucie rzeczywistości. Chcąc przeżyć za wszelką cenę, Olga systematycznie traciła coś bezsprzecznie cennego: prawdę o sobie i prawdę w sobie. Aby przetrwać musiała uwierzyć, że to ona pociąga za sznurki, tworzyła więc kolejne fabuły na temat swojego życia, mieszała fikcje ekranu kinowego z własnym życiem.

Możemy się tylko domyślać jak głębokie blizny skrywała w sobie, będąc świadomą tego wszystkiego co musiała uczynić by stać się gwiazdą w czasach dwóch największych w dziejach ludzkości totalitaryzmów: stalinizmu i hitleryzmu. Tak jak możemy się jedynie domyślać jedynej prawdziwej biografii Olgi Tschechowej

W fałszywym pamiętniku, pisanym z pozoru w tajemnicy przed wywiadem NKWD w Moskwie 1945 roku, gdzie została przewieziona z Berlina na przesłuchanie, Olga Tschechowa napisała: Krążą o mnie historie, z których można by napisać powieść. Podobno utrzymywałam zażyłe stosunki z Hitlerem. Mój Boże jakże się z tego śmiałam. Skąd się biorą i jaki mają cel te wszystkie intrygi? Niewiarygodne i podłe kalumnie! Kiedy ma się czyste sumienie, nie trzeba takich rzeczy brać serio. Jak cudownie jest mówić prawdę. Czas pokaże czy w nią uwierzą.*

*Archiwum domu-muzeum Czechowa w Melikowie, W. W. Knipper Fond, Akta nr 22.

Za monodram "Olga. Eine charmante Frau" Monika Dąbrowska otrzymała Wyróżnienie aktorskie oraz Nagrodę Organizatora Festiwalu (Teatr Konsekwentny, Warszawa 2011) w ramach 9. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego oraz Trzecią Nagrodę na Festiwalu Teatrów Niewielkich (Lublin 2011).

*Projekt Małe Formy Trupy Czango na Ursynowie zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Urzędu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Trupa Czango to zespół łączący zdobycze artystycznego teatru offowego z profesjonalizmem teatru zawodowego. Związana jest z Ursynowem, gdzie wcześniej zrealizowała świetnie przyjmowany przez publiczność spektakl: "Z diariusza prywatnego" na motywach wybranych opowiadań i "Dzienników" Witolda Gombrowicza, a także gościła na festiwalu "Ursynów ma teatr!".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji