Szczecin-Wrocław. Dialog z "Judytą"
Spektakl "Judyta" szczecińskiego Teatru Współczesnego zaproszony został do udziału w prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Dialog we Wrocławiu. Przedstawienie w reżyserii Klemma to polska prapremiera XIX-wiecznego dramatu Friedricha Hebbla opartego na starotestamentowej przypowieści.
"JUDYTA" to opowieść o kobiecie rozdartej między wiarą, miłością do ojczyzny i poczuciem własnej godności. Dla ocalenia swojego kraju nie waha się popełnić zbrodni, zdradzając tym samym wszystko, w co wierzy. Biblijny tekst jest inspiracją do rozważań o współczesnym świecie i stawiania odważnych pytań o cenę wyborów, których dokonujemy.
Festiwal Dialog potrwa do soboty. "Judyta" wystawiona zostanie dwukrotnie (pierwszy raz zaprezentowano ją wczoraj, drugi - dziś). Udział w imprezie to duże wyróżnienie: zapraszane są do niej bowiem inscenizacje (polskie i zagraniczne) uznawane za wybitne i ważne.
Hasłem tegorocznego Dialogu jest "Niecodzienność", a ideę wyznaczają słowa słynnego socjologa Zygmunta Baumana - "Zmieniając wyobraźnię, człowiek zmienia egzystencję". Spektakle, które znalazły się w programie festiwalu, opisują niecodzienność jako sferę wolności i źródło niezależności, wyznaczając perspektywę do oglądania naszej rzeczywistości społeczno-politycznej.
Wrocławska publiczność obejrzy 15 przedstawień. Wśród twórców są postacie zarówno wielokrotnie docenione i znane (jak Krystian Lupa, Emma Dante czy Romeo Castellucci), jaki debiutanci. Oprócz nich - m.in. Krystyna Meissner, Janusz Opryński, Marco Layer, 0liver Frljić, Piotr Sieklucki, Zoltan Balazs, Paola Giannini czy Alain Platel.
Jednym z wydarzeń towarzyszących ma być także debata, której głównymi gośćmi będą Zygmunt Bauman oraz wybitny europejski reżyser Johan Simons. Jej uczestnicy spróbują znaleźć odpowiedź na pytania o miejsce indywidualistów we współczesnym świecie.