Upały w teatrze
Teatry rozjechały się na wakacje. Jednak nie wszystkie. O widzach letnią porą pamiętają głównie teatry prywatne (szczególnie w stolicy) i te działające w kurortach. Popołudniami na stołecznym placu Konstytucji spotkać można aktorów Teatru Polonia - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
W repertuarze coś dla dużych (m.in. "Lament na placu Konstytucji" [na zdjęciu] Krzysztofa Bizia i "Starość jest piękna" Esther Vilar), dla małych ("Pchła Szachrajka"), dla rozśpiewanych i roztańczonych ("Flamenco namiętnie" i "JangaJan - HeyJo!").
Przed letnim skwarem można się schronić w secesyjnie zaaranżowanych piwnicach Teatru Kamienica. Dyrektor Emilian Kamiński zaprasza na wieczory kabaretowe, romansowe ("I tak cię kocham" "Testament cnotliwego rozpustnika") oraz spektakle muzyczne. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczci świetny "Pamiętnik z powstania warszawskiego" według Mirona Białoszewskiego, w reżyserii Jerzego Bielunasa.
Laboratorium Dramatu przygotowało przegląd spektakli według polskiej współczesnej dramaturgii, z "Naszą klasą" Tadeusza Słobodzianka i "Amazonią" Michała Walczaka na czele. Ale także Kabaret Na Koniec Świata i komediowy one man show "Rekonstruktor".
Po raz trzeci rusza w tym roku Scena Letnia Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. Plażowanie urozmaicą spektakle komediowe i sensacyjne, m.in. "Intymne lęki" Alana Ayckbourna, "Loretta" Walkera, "Łup" Ortona, "Zwodnica" Middletona i Rowleya oraz premierowy "Grzegorz Dyndała" według Moliera.
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie przygotował głównie repertuar muzyczny: przedstawienia z piosenkami patronki (m.in."Do dna" z udziałem Piotra Machalicy), spektakl "Tuwim dla dorosłych" w reż. Jerzego Satanowskiego z warszawskiej Romy oraz pieśni żydowskie tradycyjne i współczesne w opracowaniu Andre Hubner-Ochodlo.
Przez całe wakacje gra również Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. W repertuarze pozycje starsze - jak "Caligula" czy "Bal w operze", nowsze - jak "Ccy-Witkac-Y Menażeria" i witkacowskie juwenilia, oraz najnowsze - jak premierowy "Kruk" Sastre'a. Twórcy obiecują "dziwność istnienia" w miejscu, w którym "wszystko się może zdarzyć".
Natomiast Teatr Polski w Bydgoszczy 15 lipca pokaże premierowo "Szwoleżerów". Sztukę Artura Pałygi o środowisku żużlowców, widzianym z perspektywy związanych z zawodnikami kobiet, reżyseruje Jan Klata. W rolach głównych aktorzy Polskiego i siedem motocykli. Spektakl można oglądać do końca miesiąca.