Jerzy Trela gwiazdą festiwalu "Dwa Teatry"
Festiwal "Dwa Teatry" jest przeglądem tego, co w polskim Teatrze Telewizji i Polskiego Radia działo się w ostatnim czasie. Najjaśniej zaświeci gwiazda Jerzego Treli, który oprócz odbioru specjalnej nagrody festiwalu, spotka się z widzami i wystąpi w monodramie.
Już po raz jedenasty Sopot stanie się w czerwcu stolicą Teatru TV i słuchowisk Polskiego Radia. Tym razem, w dniach 18-20 czerwca, zobaczymy przegląd ostatnich produkcji Teatru TV, który pomimo fatalnej sytuacji ciągle jeszcze produkuje kilka spektakli w skali roku (w tym roku przyznano dotacje na trzy spektakle, które zobaczymy w konkursie). Na szczęście znalazły się pieniądze na rejestracje wyróżniających się spektakli teatralnych, co w połączeniu z archiwalnymi spektaklami Teatru TV z udziałem niedawno zmarłego Krzysztofa Kolbergera zapowiada się naprawdę atrakcyjnie.
Spektakle ponownie pokazywane będą w sopockim Multikinie (sala nr 2). Zobaczymy dwie produkcje Sceny Faktu - "Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu" w reż. Janusza Dymka (sobota, 18 czerwca) i "Wierność" w reż. Pawła Woldana (poniedziałek, 20 czerwca). Nurt historyczny uzupełnia spektakl "Kontrym" w reż. Marcina Fischera, przybliżający postać Bolesława Kontryma ps. "Żmudzin", z kolei o trudnych stosunkach polsko-żydowskich mówi "Boulevard Voltaire" autorstwa Andrzeja Barta, który wyreżyserował zarówno przedstawienie Teatru TV, jak i słuchowisko - oba będzie można porównać w sobotę 18 czerwca. Wielbicieli lżejszego repertuaru zaprosić można na "Napis" w reż. Wojciecha Nowaka (sobota, 18 czerwca) i "Komedię romantyczną" wyreżyserowaną przez Michała Gazdę (niedziela, 19 czerwca).
Najciekawiej zapowiadają się jednak pokazy spektakli teatralnych - "ID" w reżyserii Marcina Libera z Teatru Współczesnego w Szczecinie (sobota, 18 czerwca) i "Sztuka bez tytułu", zrealizowana przez Agnieszkę Glińską w Teatrze Współczesnym w Warszawie (niedziela, 19 czerwca).
Prawdziwą wisienką na telewizyjnym torcie tegorocznej edycji będzie pokaz wybitnego przedstawienia Krystiana Lupy - "Auslöschung - Wymazywanie" Teatru Dramatycznego w Warszawie. Pokazane zostaną obie części przedstawienia, które łącznie potrwają ponad 5,5 godziny (poniedziałek, 20 czerwca).
O poziomie programu produkcji radiowych (pokazy w sali nr 4 sopockiego Multikina) świadczą choćby nazwiska ich realizatorów. Oprócz kilku znanych reżyserów teatralnych, znajdziemy wśród nich czołowych polskich specjalistów od teatru Polskiego Radia - Janusza Kukułę (słuchowiska "Miłość korepetytora" i "Dwaj panowie N."), Waldemara Modestowicza ("Król Edyp" i "Po sobie"), Jana Warenycię ("Kapitan z Köpenick" i "Stehzelle") czy Henryka Rozena ("Osobliwa historia Księcia Myszkina" i "Ulica"). Właśnie "Ulica" wyreżyserowana przez Rozena według prozy Daniela Odiji jest jedynym trójmiejskim przedstawicielem w konkursie - słuchowisko wyprodukowało Radio Gdańsk.
"Dwa Teatry" to oczywiście nie tylko pokazy telewizyjne i radiowe. Widzowie wyczekują spotkań z aktorskimi gwiazdami. Tym razem wszystkie oczy skierowane będą na gwiazdę pierwszej wielkości - Jerzy Trela odbierze Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2011" za wybitne kreacje telewizyjne i radiowe (podczas oficjalnej inauguracji festiwalu, w sobotę 18 czerwca, na Placu Zdrojowym, przed wejściem na molo), spotka się z publicznością (niedziela 19 czerwca, Państwowa Galeria Sztuki) i wreszcie wystąpi w monodramie "Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda" [na zdjęciu] z Teatru STU w Krakowie (niedziela 19 czerwca, Sopocka Scena Off de BICZ).
Podczas spotkań z aktorami, tym razem zorganizowanych w Państwowej Galerii Sztuki, spotkać się będzie można m.in. z wybitną aktorką teatralną i filmową - Danutą Stenką (niedziela, 19 czerwca), nie mniej udanym aktorem Marianem Opanią (poniedziałek, 20 czerwca), czy skutecznie walczącym z wizerunkiem Ferdka Kiepskiego - Andrzejem Grabowskim (poniedziałek 20 czerwca).
Spośród licznych wydarzeń towarzyszących na pierwszy plan wybijają się spektakle teatralne - wspomniany monodram Jerzego Treli w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego oraz spektakl Kariny Szafrańskiej "Multimedialne coś", w którym weźmie udział m.in. drugi bohater festiwalu Bogusław Schaeffer, bohatera filmu dokumentalnego "Solo" w reż. Macieja Pisarka, gościa festiwalu i jurora konkursu słuchowisk. Trzecim spektaklem pokazywanym "na żywo" w trakcie festiwalu jest "Tuwim dla dorosłych" w reż. Jerzego Satanowskiego z Teatru Muzycznego Roma, którego podziwialiśmy na kwietniowym Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni.
Na wszystkie pokazy festiwalowe, poza galą finałową, wstęp jest wolny.