Hermeneia
Premierowy spektakl "Hermeneia" w Teatrze Praga opowiada o społeczności, która osiągnęła kres i nie pozostaje jej nic innego, jak tylko czekać na cud.
Reżyseria i choreografia Tomasz Bazan
Taniec dla Tomasza Bazana jest narzędziem i celem pracy artystycznej, lecz punktem wyjścia pozostaje literatura - teksty kultury, w których zawiera się europejska duchowość
Premierowy spektakl w Teatrze Praga opowiada o społeczności, która osiągnęła kres i nie pozostaje jej nic innego, jak tylko czekać na cud. Społeczność ta naznaczona jest Wielką Nieobecnością i przeżywa swoją własną obsesję Mesjasza. Następuje zderzenie oczekiwań ogółu z nadzieją Wygnańca, który powraca na upiorne molo. Spotkanie, którego obie strony wyczekują z napięciem, okazuje się ostatnim aktem Zagłady, którą wszyscy nosili w sobie od samego początku.
Teatrowi tańca przyprawiono w Polsce gębę stechnicyzowanego rzemiosła, pozostającego pod dwuznacznym wpływem baletu. Tomasz Bazan zrywa ze stylizacją ciała, eksploruje doświadczenie wewnętrzne, inspiruje się epokowymi dziełami literatury europejskiej. "Hermeneia" to wydarzenie lokujące się na przecięciu teatru dramatycznego i teatru tańca. Twórcy spektaklu bazują na "Czekając na Godota" Samuela Becketta, ale sięgają także do myśli Harolda Pintera, Jona Fosse, Virginii Woolf i Franka Herberta. Na scenie zobaczymy najlepszą polską niezależną tancerkę, Anitę Wach. Podobnie jak Tomasz Bazan, była stypendystką Kulczyk Foundation, a także stypendystką Pro Helvetii (projektu improwizacyjnego z Thomasem Hauertem, 2003) oraz rezydentką Centrum Choreograficznego Zollwerein w Essen (jesień 2005).
W rolach głównych zobaczymy także m.in. Piotra Trojana, laureata pierwszej nagrody aktorskiej podczas XXVII Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, i Justynę Wasilewską, zdobywczynię Złotego Tukana podczas XXX Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.