Męka Jezusa w obrazach
Występem francuskiego kontratenora, uważanego za najciekawszego muzyka młodego pokolenia, Philippe'a Jaroussky'ego, któremu towarzyszyć będzie polski zespół grający na instrumentach historycznych Arte dei Suonatori, rozpocznie się dziś w Filharmonii Krakowskiej II Festiwal Misteria Paschalia, zorganizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Artyści pod dyrekcją Richarda Egarra wykonają utwory Vivaldiego i Händla. Przez cztery kolejne dni festiwalu wystąpią muzycy m.in. z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Finlandii, Niemiec, Argentyny i USA. Na szczególną uwagę zasługuje recital Richarda Egarra, brytyjskiego artysty specjalizującego się w grze na historycznych instrumentach klawiszowych. W Krakowie zaprezentuje komplet 6. Angielskich suit Bacha. - Cieszę się, że wykonam na dwóch koncertach po trzy suity, a nie komplet dzieł Bacha naraz. Dzięki temu będę miał więcej czasu na muzykowanie, a publiczność będzie słuchać a nie myśleć o powrocie do domu - mówił Richard Egarr podczas wczorajszej konferencji prasowej. - Ja będą miał czas na przyrządzenie tej potrawy, a publiczność na strawienie - żartował muzyk.
Interesująco zapowiada się występ sopranistki Marii Cristiny Kiehr z zespołem Concerto Soave, która wykona mało znane kompozycje twórców włoskiego seicenta. Ciekawostką festiwalu będzie zaprezentowanie po raz pierwszy w Krakowie utworów pochodzących z rękopisu Magnus Liber Organi z katedry Notre Dame w Paryżu. Koncert z wielkanocną muzyką z XII wieku w wykonaniu brytyjskiej grupy Orlando Consort został zorganizowany przy współpracy Konsulatu Republiki Francji w Krakowie.
Jednak najważniejszym punktem festiwalu będzie wystawione jutro na Rynku Głównym, o godz. 21.30, Misterium Męki Pańskiej "Przez tę ziemię przeszedł Pan" do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego i muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza. - To rzeczywiście mój najważniejszy i najlepszy utwór. Zdaję sobie sprawę, co już wielokrotnie powtarzałem, że jest to utwór mojego życia - podkreślał wczoraj kompozytor. - Chcemy, aby to widowisko zrobiło wrażenie. Widziałem już ruchome obrazy i to musi zrobić wrażenie - podkreślał kompozytor.
Misterium "Przez tę ziemię przeszedł Pan" będzie widowiskiem łączącym muzykę i teatr, nawiązującym do średniowiecznych tradycji. Całość wyreżyseruje Jerzy Fedorowicz. - Moim pomysłem było pokazanie mało znanego gotyckiego małopolskiego malarstwa tablicowego, ale nie chciałem tego wspaniałego utworu przytłoczyć zbyt wielkim widowiskiem - mówi Jerzy Fedorowicz. Na specjalnych ekranach zostanie wyświetlone szesnaście obrazów pochodzących przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, m.in. trzy kwatery XV-wiecznego poliptyku Mikołaja Haberschacka: Umywanie nóg w Wieczerniku, Chrystus w Ogrójcu [na zdjęciu] i Pojmanie. Niektóre z obrazów ożyją. - Aby nas tylko technika nie zawiodła - wyrażał obawy Jerzy Fedorowicz.
W misterium, w partiach solowych usłyszymy Justynę Steczkowską, Elżbietę Towarnicką i Zbigniewa Wodeckiego, zaś jako narratorzy wystąpią Jan Frycz i Jerzy Trela. Ścieżka dźwiękowa do tego powstała dzięki Chórowi i Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej oraz Kantorei Sankt Barbara pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.