Trasa_adriatycka

22 czerwca 2014 roku podczas kolejnej konferencji organizowanej w ramach międzynarodowego projektu "Europejski Szlak Teatrów Historycznych" otwarto nowy odcinek szlaku - Trasę Adriatycką.

Trasa Adriatycka jest pierwszym otwartym szlakiem Europy Południowo-Wschodniej. Szlak wiedzie przez Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię i Czarnogórę.
Pierwszy przystanek to Maribor na Słowenii i Słoweński Teatr Narodowy wybudowany w 1852 roku w stylu klasycystycznym, jednak z barokową widownią. Natomiast w Lublanie możemy zapoznać się z dwoma budynkami teatralnymi: Operą wzniesioną w 1892 roku i Słoweńskim Teatrem Dramatycznym – secesyjnym budynkiem autorstwa Aleksandra Grafa. Z Lublany przemieszczamy się do stolicy Chorwacji, Zagrzebia i jego największego teatru – Chorwackiego Teatru Narodowego, otwartego w 1895 roku. Ten barokowy budynek, z ośmioma malowanymi kurtynami, został zaprojektowany przez słynnych wiedeńskich architektów Fellnera i Helmera. Dziesięć lat wcześniej, ci sami architekci zaprojektowali piękny Teatr Narodowy „Lvan pl. Zajc” w Rijece wystawiający obecnie również przedstawienia w języku włoskim. Na uwagę w teatrze zasługuje sufit głównej sali ozdobiony sześcioma malowidłami alegorycznymi, z których cztery wykonali bracia Klimt. Z Rijeki szlak teatralny wiedzie do miasta Sibenik, w którym w latach 1863–1870 Josip Slade Śilović z Trogir zbudował eklektyczny teatr. Z kolei na wyspie Hvar możemy zwiedzić najstarszy w Europie teatr publiczny. Został on utworzony w 1612 roku w istniejącym już wcześniej budynku Arsenału . Obecna widownia, zaprojektowana przez Crescini, pochodzi z 1803 roku. Opuszczając wybrzeże Adriatyku jedziemy do Bośni i Hercegowiny . Najważniejszym teatrem w kraju jest Teatr Narodowy w Sarajewie, zbudowany w 1921 roku według projektu Karlo Parzik. Jadąc na północ przez Serbię, zwiedzimy teatr w Somborze z 1882 roku. Najstarszy teatr w Serbii otwarto w 1839 roku w Zrenjanin, który są nazwę przyjął na cześć Tosa Jovanovicia, wielkiego serbskiego aktora. Największy teatr w regionie objętym przez Trasę Adriatycką znajduje się w Belgradzie. Wybudowany został w 1868 roku, przebudowany w 1922 roku przez Josipa Bukavaca. Trasa Adriatycka kończy się w Czarnogórze. Królewski Teatr „Zetski dom” w Cetinje wybudowano w latach w 1884–1892 jako centrum kultury, według projektu architekta teatru Sibenik. Dziś jest to jeden z zaledwie dwóch teatrów państwowych w kraju.