Itb-berlin1

Europejski Szlak Teatrów Historycznych i Trasa Bałtycka w dniach 9 – 13 marca 2016 uczestniczyć będą w największych targach turystyki ITB w Berlinie.

 Stoisko Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych mieścić się będzie w sali 16 – w całości poświęconej turystyce kulturalnej. Trasa Bałtycka oraz tworzące ją teatry – Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie,  Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana, Teatr Vanemuine – Mały Budynek w Tartu, Litewski Rosyjski Teatr Dramatyczny w Wilnie, Estoński Teatr Dramatyczny w Tallinnie, Teatr w Muzeum-Zamku w Łańcucie,  Łotewska Opera Narodowa i Łotewski Teatr Narodowy w Rydze oraz  Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Warszawie – przedstawione zostaną organizatorom wycieczek, dziennikarzom i indywidualnym turystom. Oczekuje się, że tegoroczne targi turystyki ITB odwiedzi około 200 000 osób.

 Europejski Szlak Teatrów Historycznych łączy 120 starannie wybranych zabytkowych budynków teatralnych z całej Europy. To najpiękniejsze, najbardziej interesujące i najlepiej zachowane teatry europejskie, które powstawały od renesansu aż po dzień dzisiejszy. Są wśród nich zarówno małe teatry prywatne i ogromne operowe – wszystkie można zwiedzać w ciągu dnia. Także te, które współtworzą Trasę Bałtycką, otwartą przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w kwietniu 2015 roku.

Teatr jest kamieniem węgielnym naszego wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego. Teatry są miejscem spotkania, a  każdy z budynków odzwierciedla czasy, w których powstał, jak również późniejsze zmiany społeczne. W ten sposób teatry historyczne opowiadają historię Europy na swój własny sposób.

 Europejski Szlak Teatrów Historycznych podzielony jest na 12 części – szlaków, które najczęściej tworzy 12 teatrów (Trasę Bałtycką tworzy 10). Można śmiało zwiedzić je wszystkie w ciągu tygodnia, wybrać dwa lub trzy spośród nich do zwiedzania w weekend lub decydując się na wycieczkę z przewodnikiem, zwiedzić dogłębnie jeden. 

 Obecnie w projekcie Szlak Teatrów Historycznych biorą udział 22 kraje. W 2017 Szlak, wspierany przez  program kulturalny Unii Europejskiej, powinien objąć całą Europę.