Ndwww
Autor: PAP Źródło: "Nowy Dziennik"
Wiodą przez te miejscowości, w których w przeszłości dochodziło do zrywów narodowych i wielkich bitew, pozwalają zobaczyć najciekawsze zabytki i poznać ich dzieje – szlaki historyczne. Coraz więcej powstaje ich w Polsce.
 

Polskie stowarzyszenie historyczne, instytucje kultury oraz władze samorządowe od kilku lat intensywnie tworzą turystyczne szlaki tematyczne, często dzięki znacznym nakładom finansowym Unii Europejskiej. Nowe trasy mają promować polską historię i dziedzictwo kulturowe.

Szlaki powstają w całej Polsce. Wśród nich są już trasy, których główne punkty stanowią m.in. zamki piastowskie (w Sudetach), zabytki komunikacji i środków transportu (na Dolnym Śląsku), fortyfikacje (Gdynia i okolice), średniowieczne miasteczka (Małopolska), zabytki architektury dawnej wsi – chałupy, kapliczki, cerkwie (Szlak Architektury Drewnianej na terenie Małopolski, Śląska i Podkarpacia), zamki gotyckie na północy Polski, ale też wydarzenia i miejsca związane z postacią Napoleona (Podlasie, Wielkopolska).

Przez Polskę prowadzą również międzynarodowe szlaki, np. Szlak Cysterski, który obejmuje zakony cystersów. We współpracy z innymi krajami powstaną wkrótce m.in. Europejski Szlak Teatrów Historycznych – znajdą się na nim budynki teatralne z różnych epok, oraz – w ramach projektu Shtetl Routes – szlak prowadzący kilkudziesięcioma dawnymi żydowskimi miastami (sztetlami) na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy.

Nieustannie trwają prace nad tworzeniem polskich szlaków. Wśród ostatnich interesujących inicjatyw są:
- Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej – ma być produktem na skalę europejską. Powstaje od ponad czterech lat na terenie ośmiu województw: łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Szlak ma przywrócić pamięć o Polakach poległych w armiach zaborczych w latach 1914-1915, a także uczcić setną rocznicę wojny. W większości województw szlak już został oznakowany specjalnymi tablicami informacyjnymi, można się z nim też zapoznać online. Szlak być może będzie przedłużony poza granice Polski.
- Małopolski Historyczny Szlak Pamięci – od 2012 roku przedsięwzięcie realizuje Małopolskie Centrum Edukacji pod opieką Małopolskiej Organizacji Turystycznej i władz samorządowych. Jego realizacja może zająć nawet kilkadziesiąt lat, bowiem powstanie kilkadziesiąt tras tematycznych. Obecnie tworzony jest Szlak Powstania Styczniowego. Kolejne, które powstaną w najbliższych latach, to szlaki: Konfederacji Barskiej, Powstania Kościuszkowskiego, Wiosny Ludów, I Kompanii Kadrowej, II Wojny Światowej, Marszałka Józefa Piłsudskiego.
- Zachodniopomorskie Fortyfikacje-fortyfikacje wśród przyrody Wału Pomorskiego – uroczyste otwarcie tego szlaku usianego fortyfikacjami z lat 30. i 40. XX w. odbędzie się 11 listopada tego roku. Trasa, którą wyznaczyło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Turystyczno-Historyczne (OSTH), biegnie wzdłuż Wału Pomorskiego (na terenie gmin: Biały Bór, Borne Sulinowo i Szczecinek) i liczy ok. 30 km. Turyści będą mogli poznać 95 oczyszczonych i przygotowanych do bezpiecznego zwiedzania obiektów.
- Szlak Orła Białego – powstaje w Puszczy Augustowskiej. Pieszo-rowerową trasę o długości ok. 80 km tworzy Nadleśnictwo Augustów z pomocą historyków i pasjonatów historii. W Puszczy Augustowskiej jest ok. 200 pomników, małych cmentarzy, grobów poległych żołnierzy. Są też schrony i okopy. Wszystkie te miejsca w większości dotyczą I i II wojny światowej. Oprócz oznakowanych miejsc, tablic i plansz powstanie izba historyczno-edukacyjna, gdzie będzie można zobaczyć m.in. prezentacje multimedialne czy przedmioty i militaria związane z walką partyzancką. Przemierzający szlak turyści poznają m.in. historię tzw. obławy augustowskiej – w lipcu 1945 roku siły NKWD zatrzymały tu ok. 2 tys. osób, przy czym 600 podejrzewanych o powiązania z AK-owskim podziemiem wywieziono. Ich los do dziś nie jest znany.
- Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych – samochodowy szlak tworzy Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby Północne LOT (Lokalna Organizacja Turystyczna). Szlak obejmuje 71 obiektów na terenie Krokowej, Władysławowa, Jastarnii, Helu, Pucka, Kosakowa. Zainteresowani historią zobaczą m.in. zabytkowe budowle o charakterze obronnym, mogiły, miejsca bitew. Trasa obejmuje m.in. Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, Skansen Fortyfikacji i schron Sabała w Jastarni, zabytkowy zamek w Krokowej. Punkty na szlaku dostępne są także dla rowerzystów.
- Zachodniopomorski Szlak Muzeów Wojskowych – będzie poświęcony historii walk na Pomorzu Zachodnim, a szczególnie walkom 1. Armii Wojska Polskiego. Turyści dowiedzą się więcej m.in. o operacji pomorskiej i operacji berlińskiej z początku 1945 roku, w wyniku których wojska niemieckie na Pomorzu zostały rozbite. Na szlaku znajdą się zachodniopomorskie instytucje, z których większość ma profil wojskowy: Muzeum Walk o Wał Pomorski w Mirosławcu, Ośrodek Kultury w Mirosławcu, Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach, Muzeum Wojsk Inżynieryjnych 1 Armii WP w Gozdowicach, Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu, Muzeum Techniki i Techniki Wojskowej Tytan w Malechowie, Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinku. Budowę szlaku koordynuje Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Czytaj