Mkid_www
Źródło: www Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pierwszy pokaz wystawy „Historia Europy opowiedziana przez jej teatry” odbył się w Teatrze Narodowym w Warszawie z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce.  Uroczyste otwarcie ekspozycji, z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej, miało miejsce 9 lutego br.

Wystawa „Historia Europy opowiedziana przez jej teatry” jest częścią międzynarodowego projektu Europejski szlak teatrów historycznych. Przedstawia, w jaki sposób poprzednie generacje myślały o teatrze, pokazuje związki pomiędzy historią teatru i dziejami Europy. Rozwój europejskiego społeczeństwa wyrażony w działaniach i kształtach scen jest prezentowany w barwnej i nowoczesnej aranżacji autorstwa Gerharda Veigla. Opowieść ogniskuje się wokół dziewięciu zagadnień zatytułowanych: Doświadczenie śródziemnomorskie, Wpływ religii, Zmiana społeczeństwa – zmiana budynku, Estetyka i technologia, Budowanie narodu – ochrona tożsamości, Pożar!, Przekraczanie granic, Wojna, Demokracja.

Ekspozycja, zorganizowana przez niemieckie Stowarzyszenie Historycznych Teatrów Europy PERSPECTIV, została przygotowana przez muzea teatralne z sześciu państw europejskich: Muzeum Teatralne (w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej) w Warszawie, Muzeum Teatralne w Wiedniu, Niemieckie Muzeum Teatralne w Monachium, Słoweński Instytut Teatralny w Lublanie, Muzeum Teatralne w Teatrze Dworskim w Kopenhadze, Muzeum Wiktorii i Alberta. Kolekcję Sztuk Performatywnych w Londynie.

Z racji przypadającego na 2015 rok jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce pierwszy jej pokaz odbędzie się w Teatrze Narodowym w Warszawie. Zostanie zwieńczony międzynarodową konferencją oraz otwarciem Trasy Bałtyckiej przygotowywanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Obejmie ona swoim zasięgiem historyczne budynki teatralne w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Ekspozycja w Teatrze Narodowym (foyer drewniane) będzie czynna do 30 kwietnia br. we wtorki, czwartki i soboty w godzinach 11:00–15:00. Wstęp jest wolny. Następnie, do 2017 r. będzie podróżować po Europie.

Wystawa uzyskała współfinansowanie z unijnego programu KULTURA. Druki jej towarzyszące współfinansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj