June_5__2014_-_information_about_conference_in_hvar_and_opening_of_adriatic_route_on_spotkania_z_zabytkami_website
Źródło: strona internetowa "Spotkań z Zabytkami"

W dniach 21-24 maja 2014 r. w Hvarze w Chorwacji odbyło się kolejne spotkanie i konferencja organizowane w ramach międzynarodowego projektu „Europejski Szlak Teatrów Historycznych”. Tematem konferencji było przygotowanie teatrów historycznych do nowej rzeczywistości – teraźniejszości i przyszłości. Swoje wystąpienia mieli m.in.: Per Forsström ze Szwecji („Przystosowanie historycznego teatru do współczesnych wymogów bezpieczeństwa przykładzie Drottningholms Slottsteater”), David Drago z Malty („Odrestaurowanie Teatru Manoel na Malcie – stan prac obecnie i plany na przyszłość”) i Mhora Samuel z Wielkiej Brytanii („Prezentacja rezultatów projektu EcoVenue”).

Trasa Adriatycka jest pierwszym otwartym szlakiem Europy Południowo-Wschodniej. Szlak wiedzie przez Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię i Czarnogórę. Pierwszy przystanek to Maribor na Słowenii i Słoweński Teatr Narodowy wybudowany w 1852 r. w stylu klasycystycznym, jednak z barokową widownią. Natomiast w Lublanie możemy zapoznać się z dwoma budynkami teatralnymi: Operą wzniesioną w 1892 r. i Słoweńskim Teatrem Dramatycznym – secesyjnym budynkiem autorstwa Aleksandra Grafa. Z Lublany przemieszczamy się do stolicy Chorwacji , Zagrzebia i jego największego teatru – Chorwackiego Teatru Narodowego, otwartego w 1895 roku. Ten barokowy budynek, z ośmioma malowanymi kurtynami, został zaprojektowany przez słynnych wiedeńskich architektów Fellnera i Helmera. Dziesięć lat wcześniej, ci sami architekci zaprojektowali piękny Teatr Narodowy „Lvan pl. Zajc” w Rijece wystawiający obecnie również przedstawienia w języku włoskim. Na uwagę w teatrze zasługuje sufit głównej sali ozdobiony sześcioma malowidłami alegorycznymi, z których cztery wykonali bracia Klimt. Z Rijeki szlak teatralny wiedzie do miasta Sibenik, w którym w latach 1863-1870 Josip Slade Śilović z Trogir zbudował eklektyczny teatr. Z kolei na wyspie Hvar możemy zwiedzić najstarszy w Europie teatr publiczny. Został on utworzony w 1612 roku w istniejącym już wcześniej budynku Arsenału . Obecna widownia, zaprojektowana przez Crescini, pochodzi z 1803 roku. Opuszczając wybrzeże Adriatyku jedziemy do Bośni i Hercegowiny. Najważniejszym teatrem w kraju jest Teatr Narodowy w Sarajewie, zbudowany w 1921 r. według projektu Karlo Parzik. Jadąc na północ przez Serbię, zwiedzimy teatr w Somborze z 1882 r. Najstarszy teatr w Serbii otwarto w 1839 r. w Zrenjanin, który swą nazwę przyjął na cześć Tosa Jovanovicia, wielkiego serbskiego aktora. Największy teatr w regionie objętym przez Trasę Adriatycką znajduje się w Belgradzie. Wybudowany został w 1868 r., przebudowany w 1922 r. przez Josipa Bukavaca. Trasa Adriatycka kończy się w Czarnogórze. Królewski Teatr „Zetski dom” w Cetinje wybudowano w latach w 1884-1892 jako centrum kultury, według projektu architekta teatru Sibenik. Dziś jest to jeden z zaledwie dwóch teatrów państwowych w kraju.

Przypominamy, że otwarcie Trasy Bałtyckiej, w ramach której zaprezentowane zostaną teatry w Polsce, nastąpi wiosną 2015 roku. Już teraz zapraszamy na strony Trasy Bałtyckiej i całego projektu: www.balticroute.intytut-teatralny.pl, www.europeanroute.info. Szczegółowych informacji na temat projektu udziela Monika Żytkowiak pod nr tel. +48 22 501 70 11 lub drogą mailową: monika.zytkowiak@instytut-teatralny.pl

Głównym organizatorem projektu „Europejski Szlak Teatrów Historycznych” jest Stowarzyszenie Teatrów Historycznych w Europie PERSPECTIV, a środki na realizację zadania pochodzą z programu Unii Europejskiej – KULTURA.

 

Czytaj