Artyku%c5%82_2
Źródło: strona internetowa magazynu "Spotkania z Zabytkami"

European Route of Historic Theatres (Europejski Szlak Teatrów Historycznych) to przedsięwzięcie, którego koordynatorem jest Stowarzyszenie Teatrów Historycznych w Europie PERSPECTIV. Realizowane jest ono w latach 2012–2016 przy współudziale instytucji kultury z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Polski, Wielkiej Brytanii, Czech, Chorwacji i Włoch. W projekcie ze strony polskiej bierze udział Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Zadaniem projektu jest wytyczenie 11 szlaków zwiedzania historycznych teatrów w Europie. Każda trasa będzie składała się z 9–12 obiektów, wzniesionych minimum 100 lat temu, jednolitych w stylu wewnątrz i na zewnątrz oraz nadal funkcjonujących jako teatry. Celem jest zaproponowanie alternatywnego sposobu zwiedzania Europy. Budynki teatralne Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych to nie tylko doskonałe przykłady architektury różnych epok, ale niejednokrotnie miejsca, które były świadkami ważnych wydarzeń historycznych.

W drugiej połowie 2013 roku ma zostać otwarta nowa trasa o nazwie Emperor Route obejmująca budynki teatralne na terenie Czech, Słowacji, Austrii i Węgier. Następnie otwierane będą trasy: Adriatic Route, French Route, Baltic Route (za którą odpowiedzialna jest strona polska), Iberia Route, Alpine Route, Black Sea Route. Obecnie istnieją już cztery trasy, o których można poczytać na stronie Stowarzyszenia Prespectiv. W ramach projektu przygotowywana jest także wystawa, która będzie gotowa w 2015 roku i zostanie pokazana w Warszawie, Kopenhadze, Wiedniu, Monachium i Ljubljanie. Ze strony polskiej za wystawę odpowiedzialne jest Muzeum Teatralne w Warszawie.

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych: www.instytut-teatralny.pl/projekty/european-route-of-historic-theatres, www.perspectiv-online.org. „Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym projektu i będą relacjonować jego postępy.

Warto przypomnieć, że nakładem Instytutu Teatralnego ukazała się w 2011 r. publikacja Architektura teatralna w Polsce pod redakcją Doroty Buchwald, Moniki Jarzyny i Piotra Morawskiego, podsumowująca działania w ramach międzynarodowego projektu Theatre Architecture in Central Europe (TACE) trwającego w latach 2008–2011.

Czytaj