February__25_-_inforation_about_baltic_route_website_on_facebook_spotkania_z_zabytkami
Źródło: Facebook "Spotkania z Zabytkami"

W ramach projektu pod nazwą „Europejski Szlak Teatrów Historycznych” strona polska przygotowuje Trasę Bałtycką obejmującą Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Ma być ona otwarta na wiosnę 2015 r., ale już teraz można śledzić przygotowania do jej inauguracji na specjalnie utworzonej stronie internetowej www.balticroute.instytut-teatralny.pl.

KOMENTARZE:

Iwona Bartuszek"Zadaniem projektu jest wytyczenie 11 szlaków zwiedzania historycznych teatrów w Europie. Każda trasa będzie składała się z 9–12 obiektów, wzniesionych minimum 100 lat temu, jednolitych w stylu wewnątrz i na zewnątrz oraz nadal funkcjonujących jako teatry.". Muszę przyznać, ze mam mieszane uczucia co do projektu, czy taki szlak turystyczny się sprawdzi. Niektóre światowe teatry to wspaniałe zabytki z niepowtarzalnymi wnętrzami, to prawda ale dla dzisiejszego turysty to za mało, on chciałby zobaczyć jak najwięcej w danej destynacji. Nie wiem, czy wystarczy miłośników teatrów bez spektakli zainteresowanych ideą.
"Spotkania z Zabytkami"Przekazaliśmy te wątpliwości realizatorom projektu, odpowiedzieli następująco: Dziękujemy za wyrażenie opinii. Organizatorzy projektu, skupiając się przede wszystkim na architekturze, mają świadomość, że dzisiejszy odbiorca chciałby zobaczyć i dowiedzieć się jak najwięcej. Z tego też względu teatry zrzeszone w poszczególnych trasach już organizują lub mają w planach innego typu aktywności, jak choćby "Tydzień Teatrów Historycznych" w ramach Trasy Niemieckiej, podczas którego odbywa się przegląd przedstawień. W planach jest również wykorzystanie nowych technologii, by jak najlepiej móc zaprezentować architekturę budynków i zachęcić do odwiedzenia kolejnych punktów na trasie teatrów historycznych oraz pozwolić odbiorcom być jednocześnie współautorami działań. Projekt jest w trakcie trwania i rozwoju. Zapraszamy do śledzenia kolejnych aktywności w ramach projektu na stronie głównej Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych (www.europeanroute.info) i na stronie Trasy Bałtyckiej (www.balticroute.instytut-teatralny.pl).
Czytaj