Antymalta w Gazowni, czyli powrót do korzeni?
Poznańskie teatry niezależne mają nowy festiwal. Sześć spektakli zobaczymy od 19 do 21 sierpnia. Odpowiedź na niedosyt po tegorocznej Malcie? A może swoista Antymalta? - Trochę tak - potwierdza Tomasz Rozmianiec ze stowarzyszenia Spółdzielnia Teatralna.
- Teatry alternatywne zaczęły powoli znikać z Poznania, dlatego próbuję przywrócić o nich pamięć na większą skalę. Bardzo się cieszę, że się udało - cieszy się Rozmianiec.
Analogie z początkami największego poznańskiego festiwalu teatralnego wzmagają się, gdy spojrzymy na listę wykonawców. Zobaczymy Teatr Ósmego Dnia (spektakl "Arka"), Biuro Podróży ("Carmen Funebre"), Strefę Ciszy ("Salto Mortale" - na zdjęciu), Usta Usta Republika ("Cadillac") oraz najmłodszy w tym towarzystwie Teatr Fuzja ("Dywidenda" i "Cafestrada"). Oprócz Fuzji, wszystkie wielokrotnie brały udział w imprezie maltańskiej, nic więc dziwnego, że (z wyjątkiem Ósemek) nazywane są "dziećmi Malty".
- Jesteśmy całkiem dorosłymi dziećmi, może nawet seniorami - śmieje się Adam Ziajski, szef Teatru Strefa Ciszy. - Nie chodzi o rywalizację, raczej mamy zamiar odkrywać przestrzenie, w których można się spotkać z publicznością. Choć z drugiej strony przypominamy o miejscu, ale też o naszej obecności - mówi Ziajski.
Jak taka konkurencja podoba się Malcie?
- Nie mamy monopolu na festiwale teatralne w Poznaniu. Wartość i sens istnienia każdego wydarzenia weryfikuje życie
i przede wszystkim widzowie, dlatego Raport postrzegamy jako kolejną propozycję dla nich i element mobilizujący - komentuje rzeczniczka tegorocznego festiwalu Malta Anna Reichel.
Wszystkie spektakle pierwszej edycji Raportu odbędą się na terenie Starej Gazowni, choć nie w jej wnętrzach.
- Tam nie wolno nikogo wpuszczać, z powodu groźby zawalenia dachu - mówi Tomasz Rozmianiec i przy okazji odkrywa genezę nazwy festiwalu.
- To Raport - bo co jakiś czas chcemy wchodzić na jakiś teren w Poznaniu i raportować jak wygląda. Wokół tego chcemy budować zdarzenie oparte o twórczość poznańskich artystów - uściśla Rozmianiec. Poza spektaklami na widzów czekać będą warsztaty (także dla dzieci), koncerty i imprezy, które odbywać się będą nieopodal, na terenie KontenerArtu.
Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny, choć budżet imprezy (niecałe 100 tys. złotych) jest mniej więcej... stukrotnie niższy niż w przypadku Malty (9 mln). Głównym mecenasem jest Urząd Miasta Poznania, który wyłożył na teatralny Raport 50 tysięcy złotych.
Program festiwalu Raport
19 sierpnia (piątek)
20.00- koncert + Pituri. 20.00- spektakl Teatru Fuzja "Dywidenda", 22.00 - spektakl Teatru Ósmego Dnia "Arka", 22.00 - koncert Moryc i Haven
20 sierpnia (sobota)
16.00 - piknik artystyczny i warsztaty artystyczne, 18.00 - Designer Toys - zabawki dla dorosłych, prezentacja i spotkanie, 20.00 - koncert Fake Circus 21.00 - spektakl teatru Usta-Usta Republika "Cadillac"
22.00 -spektakl Teatru Fuzja
"Cafestrada"
22.00 - impreza z Dj-ami,
21 sierpnia (niedziela)
12.00 - piknik artystyczny i warsztaty artystyczne, 16.00 - impreza Balearic Sunday
21.00 - spektakl Teatru Strefa Ciszy "Salto Mortale", 22.00 - spektakl Teatru Biuro Podróży "Carmen Funebre" Spektakle: Stara Gazownia Inne imprezy: KontenerArt